Ostatnie niepublikowane dzieło Virginii Woolf to humorystyczne dodatki do rodzinnej gazetki

16 lutego 2013


Biblioteka Brytyjska zdecydowała się wydać ostatnie niepublikowane wcześniej dzieło Virginii Wolf. Zebrane w tomie „Biuletyn Charleston” prace odsłaniają humorystyczną i nieco łobuzerską stronę jednej z najwybitniejszych pisarek XX wieku.

„Biuletyn Charleston” był rodzinną gazetką prowadzoną przez braci Quentina i Juliana Bellów. Chłopcy wydawali go dla zabawy między 1923 a 1927 rokiem. Tym, co odróżniało biuletyn od podobnych mu gazetek, to pisząca do niego autorka – ciocia chłopców, którą była sama Virginia Woolf.

„Mieć prawdziwego autora na wyciągnięcie ręki i nie wykorzystać go, wydawało się głupotą” – powiedział po latach Quentin, który wyrósł na historyka sztuki i biografa słynnej ciotki.

Woolf pisała lub dyktowała serię dodatków do gazetki, które ilustrował później Quentin. Ich bohaterami byli członkowie rodziny Bellów i Woolfów, służba, a także intelektualiści i artyści zrzeszeni w Grupie Bloomsbury (do grupy należała również Woolf). Jak napisano w materiałach prasowych Biblioteki Brytyjskiej, „nikt nie umyka ciętemu językowi i kpinom cioci oraz jej siostrzeńca. Humor i łobuzerska natura Woolf jest tu świetnie widoczna”.

Zdaniem Helen Melody, kurator maszynopisów literatury współczesnej Biblioteki Brytyjskiej, jest to zupełnie coś innego od dobrze znanych dzieł autorki. Udział w tworzeniu biuletynu najwyraźniej sprawiał jej przyjemność. Być może dzięki temu mogła cofnąć się w czasie. W dzieciństwie Virginia wraz ze swą siostrą Vanessą (przyszła mama braci Bellów) tworzyły „Hyde Park Gate News”, gazetkę podobną do „Biuletynu Charleston”. Kurator wierzy, że to ostatnie dotychczas niewydane dzieło autorstwa Virginii Woolf. Biblioteka Brytyjska planuje jego publikację w czerwcu.

Na zdjęciu załączonym do newsa (kliknij w obrazek, żeby powiększyć) dwie przykładowe strony z „Biuletynu Charleston” autorstwa Virginii Wolf  i Quentina Bella.

fot. British Library

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy