Ostatni wiersz Jima Morrisona znaleziony w pokoju jego paryskiego mieszkania wystawiono na aukcję

22 czerwca 2015

ostatni-wiersz-morrisona-1
Najprawdopodobniej ostatni wiersz napisany przez legendarnego wokalistę The Doors znaleziony w jego osobistych rzeczach w paryskim apartamencie, gdzie zmarł w 1971 roku, został wystawiony na sprzedaż. Internetowy dom aukcyjny Paddle8 szacuje, że utwór osiągnie cenę w okolicach 60-80 tysięcy dolarów.

Jim Morrison zmarł w młodym wieku, mając zaledwie 27 lat, i do dziś przyczyna jego zgonu nie jest znana, co rodzi kolejne domysły i teorie spiskowe. Czy wspomniany wiersz kończący się słowami „Last words, last words out” (z ang. „ostatnie słowa, padły ostatnie słowa”) był zapowiedzią tego, co miało się wydarzyć? W utworze znajdziemy też m.in. fragment „I have drunk the drug of forgetfulness” („Wypiłem lek zapomnienia”), co pozwala niektórym snuć kolejne domysły na temat śmierci rockmana. Simeon Lipman z Paddle8 zauważa, że obsesja na temat śmierci była widoczna w wielu tekstach Morrisona już od pierwszej płyty The Doors. „Oczywiście nie wiemy, czy była to ostatnia rzecz, jaką kiedykolwiek napisał? ale z pewnością była jedną z ostatnich” ? podkreślił Lipman.

Napisany odręcznie wiersz znajduje się na ostatniej kartce wyrwanej z notesu. Ów notes znaleziony w rzeczach pisarza był początkowo nienaruszony. Potem zaczęto sprzedawać go w kawałkach. Strony nie posiadają dat, natomiast są ponumerowane. Wiersz „Last Words” („Ostatnie słowa”) znajdował się na ostatniej stronie notesu oznaczonej liczbą 152. Na odwrocie kartki, na stronie 151, znajduje się inny wiersz (albo początek tego samego). Lipman pamięta, jak widział notes, zanim został on podzielony na części, i jak duże wrażenie zrobił na nim wiersz z ostatniej strony. „Jego twórczość można pojmować na wiele sposobów. Osobiście lubię sobie wyobrażać to, co on mówi? To co robią jego piosenki i wiersze jest dziś istotne dzięki temu, że ludzie mogą je sobie wyobrazić” ? dodał Lipman.

Notes został znaleziony w tzw. „Fascination Trunk”, czyli czymś na kształt kufra, w którym artysta przechowywał osobiste rzeczy, w tym książki i notesy. Morrison przeniósł się do Paryża w 1971 roku, aby zrobić sobie przerwę od działalności muzycznej i skupić się na własnej twórczości. Zmarł kilka miesięcy później w wannie swojego apartamentu. Francuska policja wykluczyła możliwość popełnienia przestępstwa i sekcji zwłok nie przeprowadzono.

ostatni-wiersz-morrisona-2

[aw]
źródło: Pollstar
fot. Dade County Public Safety Department, Paddle8

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy