Osobiste albumy ze zdjęciami Virginii Woolf zostały udostępnione w Internecie

6 lutego 2018


Houghton Library, jedna z ponad siedemdziesięciu bibliotek należących do bibliotecznego systemu Uniwersytetu Harvarda, zdigitalizowała, a następnie udostępniła online osobiste albumy fotograficzne należące niegdyś do Virginii Woolf. Teraz wszyscy możemy oglądać pisarkę podczas prywatnych spotkań z rodziną, przyjaciółmi, na wakacjach, w salonie i przed domem, a także widzieć to, co ona widziała, przechadzając się po okolicy.

Virginia Woolf znana jest z tego, że dokumentowała całe swoje życie na papierze: w intymnych pamiętnikach, krytycznych esejach, zapierających dech w piersiach listach miłosnych i oczywiście w swych książkach. Ale papier i długopis nie były jedynymi narzędziami, których używała. Od młodości ? a konkretnie od piętnastego roku życia ? do uchwycenia otaczającego ją świata wykorzystywała fotografię.

Pasji fotografowania oddawała się przez dziesięciolecia. Zdjęcia katalogowała w albumach opatrzonych nazwą „Monk?s House”, czyli Dom Mnicha, od domu w wiosce Rodmell w East Sussex, w którym zamieszkała w 1919 roku wraz ze swym mężem, Leonardem Woolfem. „Wierzyła, że zdjęcia pomogą jej przetrwać te momenty zatracania własnej tożsamości ? niespójności wynikającej z jej choroby” ? mówi prof. Maggie Humm.

Dzięki fotografiom pisarka pielęgnowała też relacje z bliskimi. Nie tylko uwieczniała ich na zdjęciach, ale też otaczała się ludźmi o tej samej pasji. Robieniem zdjęć zajmowała się jej siostra Lady Ottoline Morrell, jej przyjaciółka i kochanka Vita Sackville-West oraz cioteczna babka Julia Margaret Cameron, która uznawana jest za jedną z pionierek fotografii. Listy i pamiętniki Woolf pełne są opisów ciągłej wymiany zdjęć. Fotografie stanowiły przyczynek do spotkań z bliskimi, rozmów, przywoływania wspomnień. A nawet służyły za inspirację dla wielu fragmentów jej dzieł.

Houghton Library udostępniło sześć albumów Woolf. Zawierają one zdjęcia przedstawiające pisarkę, jej rodzinę, przyjaciół (m.in. członków słynnej grupy Bloomsbury, którzy często bywali u Woolfów, jak T.S. Elliot czy E.M. Foster). Nie brak również krajobrazów, które oglądała Woolf, jej zwierząt, a także zachowanych przez nią wycinków z gazet i czasopism. Szczególne miejsce zajmuje oczywiście ogród, o którym tak często wspominała w swojej twórczości.

Dzięki Houghton Library każdy, kto ma dostęp do Internetu, może spędzić długie godziny, przeglądając prywatne zdjęcia Virginii Woolf. Linki do albumów (w nawiasach podaliśmy lata, z których pochodzą fotografie; kilka zdjęć po śmierci Woolf zarchiwizował jej mąż): Monk’s House 1 (1866-1914), Monk’s House 2 (1909-1922), Monk’s House 3 (1863-1938), Monk’s House 4 (1890-1947), Monk’s House 5 (1892-1938), Monk’s House 6 (ok.1850-1900).

[aw,am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy