Orszak Trzech Króli w literackiej odsłonie? Tegoroczne jasełka oparto na poezji polskich wieszczów

6 stycznia 2021

W środę 6 stycznia wierni Kościoła rzymskokatolickiego obchodzą święto Objawienia Pańskiego. W wielu miastach w Polsce tego dnia organizowany jest Orszak Trzech Króli, czyli uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem. Z uwagi na pandemię w tym roku wydarzenie ma bardzo ograniczony charakter i transmitowane jest w sieci. Organizatorzy postanowili jednak nadać mu literacką formę, opierając scenariusz jasełek na poezji polskich wieszczów.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie religijne zaliczane do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. W międzyczasie wystawiane są sceny opowiadające tę samą historię. Aktorzy przedstawiają wędrówkę brzemiennej Maryi i Józefa do Betlejem i narodziny Jezusa w ubogiej stajence. Tam hołd przychodzą złożyć mu najpierw pasterze, a potem trzej mędrcy ze Wschodu, którzy obdarowują zbawiciela złotem, kadzidłem i mirrą.

Tegoroczne wydarzenie ma odmienny charakter z dwóch powodów: po pierwsze obostrzenia sanitarne nie pozwalają przeprowadzić go w całości na otwartej przestrzeni, po drugie – postanowiono oprzeć scenariusz jasełek na twórczości polskich wieszczów, m.in. Kochanowskiego, Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego.

„Hasłem tegorocznego orszaku są słowa z jednej z 'Pieśni’ Jana Kochanowskiego: 'Panu dzięki oddawajmy’. Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków. Dlatego w tym roku teksty scenariusza w ogromnej mierze nawiązują do poezji naszych narodowych wieszczów” – tłumaczą organizatorzy. „Orszak 2021 nazywamy więc orszakiem literackim i cieszymy się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach”.

Scenariusz tegorocznego Orszaku Trzech Króli nie różnił się znacząco od poprzednich. Po prostu wiele postaci mówiło tym razem słowami wieszczów. W trakcie jasełek Trzej Królowie opowiadali o tym, jak ujrzeli gwiazdę. W scenie Olśnienia Mędrców znalazły się wiersze Adama Mickiewicza („Mędrcy”, „Ciemność” i „Śniła się zima”), Zygmunta Krasińskiego („Fryburg” i „Psalm Nadziei”) oraz Juliusza Słowackiego („Gdy noc głęboka wszystko uśpi i oniemi”).

Tradycyjna scena gospody, która nie przyjęła Świętej Rodziny, rozpoczęła się słowami „Jedzą, piją, lulki palą, tańce, hulanka, swawola” będącymi fragmentem ballady Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”, wprowadzając wiernych w klimat wydarzenia, gdzie człowiek dla doczesnych przyjemności zaprzedaje duszę diabłu. Na swej drodze Trzej Królowie trafiają na Dwór Heroda, który został przedstawiony fragmentami historiozoficznego, niedokończonego poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego.

Doroczna jasełkowa scena Walki Dobra ze Złem została przygotowana na bazie fragmentów „Ody do młodości” Adama Mickiewicza. Punktem kulminacyjnym orszaku jest pokłon Trzech Królów przed zbawicielem i złożenie mu darów: mirry, kadzidła i złota. W tym roku królowie wyrazili swój pokłon „Pieśnią XXV” Jana Kochanowskiego. Orszak zakończył się słowami Adama Mickiewicza: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, Lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie”.

Poniżej możecie zobaczyć przebieg całego Orszaku Trzech Króli:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy