Opublikowano listę 10 największych książkowych bestsellerów dekady w USA

27 grudnia 2019


Firma badawcza NPD Group zebrała wyniki sprzedaży książek w Stanach Zjednoczonych z minionych dziesięciu lat (2010-2019) i opublikowała listę największych amerykańskich bestsellerów dekady. Które książki cieszyły się popularnością?

Kiedy w Polsce publikowane są zestawienia bestsellerów, zazwyczaj pojawiają się liczne negatywne komentarze na temat książek, które cieszą się popularnością odbiorców. Czytelnicy narzekają na znikomą obecność na listach literatury pięknej. Jak się okazuje, sytuacja w Stanach Zjednoczonych zarysowuje się podobnie. Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu najpopularniejszych książek dekady należą bowiem do E.L. James i jej trylogii „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Łącznie wszystkie trzy tomy sprzedały się w ciągu ostatnich dziesięciu lat w nakładzie 35 milionów egzemplarzy (licząc zarówno drukowaną, jak i elektroniczną wersję).

Pomiędzy 2010 a 2019 rokiem dało się zauważyć kilka znaczących zmian na rynku książki. NPD Group podaje, że w drugiej połowie dekady większym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się szeroko pojęta literatura faktu, w tym książki kucharskie, poradniki i publikacje na temat polityki. Podczas gdy w 2010 roku prawie 80 procent najlepiej sprzedających się tytułów należało do beletrystyki, do 2019 roku odsetek ten spadł do 32 procent. W ostatnich latach wzrost odnotowała również poezja, w czym zasługa głównie instapoetek i instapoetów (z Rupi Kaur i jej tomem wierszy „Mleko i miód” na czele).

W ciągu minionych dziesięciu lat w Stanach Zjednoczonych sprzedano ogółem 6,5 miliarda książek drukowanych i zaledwie 1,8 miliarda e-booków. Na początku dekady spodziewano się, że książki cyfrowe zajmą miejsce tradycyjnych publikacji. Tymczasem po osiągnięciu wysokiego poziomu w 2013 roku e-booki każdego roku tracą swój udział w rynku książki. O wiele lepiej radzą sobie za to audiobooki, a trend wzrostowy w ich sprzedaży powinien utrzymać się w następnej dekadzie.

Wiele z najlepiej sprzedających się książek dekady doczekało się ekranizacji. Choć adaptacje filmowe miały wpływ na sprzedaż literackich pierwowzorów, siła marketingowa Hollywood różniła się w zależności od tytułu. Filmy pomogły wywindować na szczyty bestsellerów wcześniej wydane książki (jak „Służące” Kathryn Stockett). Z drugiej strony trylogia „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L. James dobrze radziła sobie na rynku na długo przed pojawieniem się ekranizacji. W tym przypadku więc film stanowił jedynie ukoronowanie całego pochodu sukcesów.

Poniżej możecie zapoznać się z listą 10 największych książkowych bestsellerów dekady w USA:

1. E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, wyd. Random House, 2011 rok ? 15,2 mln egz.,
2. E.L. James „Ciemniejsza strona Greya”, wyd. Random House, 2011 rok ? 10,4 mln egz.,
3. E.L. James „Nowe oblicze Greya”, wyd. Random House, 2012 rok ? 9,3 mln egz.,
4. Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”, wyd. Scholastic Books, 2008 rok ? 8,7 mln egz.,
5. Kathryn Stockett „Służące”, wyd. Penguin Group USA, 2009 rok ? 8,7 mln egz.,
6. Paula Hawkins „Dziewczyna z pociągu”, wyd. Penguin Group USA, 2015 rok ? 8,2 mln egz.,
7. Gillian Flynn „Zaginiona dziewczyna”, wyd. Random House, 2012 rok ? 8,1 mln egz.,
8. John Green „Gwiazd naszych wina”, wyd. Penguin Group, 2012 rok ? 8 mln egz.,
9. Stieg Larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, wyd. Random House, 2008 rok ? 7,9 mln egz.,
10. Veronica Roth „Niezgodna”, wyd. Harpercollins Publishers, 2011 rok ? 6,6 mln egz.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy