banner ad

Opracowano robota-bibliotekarza do szukania książek położonych na niewłaściwych półkach

9 czerwca 2016

robot-bibliotekarz-porzadek-na-polkach
Nowe technologie wchodzą nie tylko w świat pisarstwa i czytelnictwa, ale także do bibliotek. Dzięki wynalazkowi singapurskich specjalistów ? zautomatyzowanemu bibliotekarzowi – żadna książka już więcej nie zawieruszy się na półkach.

Naukowcy Renjun Li, Zhiyong Huang, Ernest Kurniawan i Chin Keong Ho z instytutu zajmującego się technologią informacyjną i komunikacją podlegającego singapurskiej Agencji Nauki, Technologii i Badań opracowali robota, który odciąży bibliotekarzy w szukaniu książek odłożonych przez czytelników w niewłaściwych miejscach.

AuRoSS, bo taką nazwę nosi robot, może skanować książki zgromadzone na półkach i tworzyć raporty, z których bibliotekarze dowiedzą się, które pozycje leżą w złym miejscu i gdzie powinny się znaleźć. Robot porusza się po bibliotece samodzielnie, dlatego może pracować w nocy. Podstawą jego toru jest linia półek, na których znajdują się książki. Za pomocą lasera i czujników ultradźwiękowych przeczesuje regały i skanuje etykiety na grzbietach woluminów. Kiedy więc bibliotekarze przyjdą rano do pracy, nie będą musieli poświęcać cennego czasu na jałowe poszukiwania, tylko zapoznają się z raportem i zabiorą się za przekładanie książek.

Robot przeszedł już próby w bibliotekach w Singapurze i okazało się, że osiągnął do 99% skuteczności w skanowaniu, nawet w przypadku zaokrąglonych regałów. Naukowcy liczą, że dzięki ich wynalazkowi praca bibliotekarzy będzie o wiele łatwiejsza i mniej męcząca.

[aw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy