„Okrutny narrator” Wojciech Nowicki został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2020

15 grudnia 2020

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został pisarz, eseista i fotograf Wojciech Nowicki. Ufundowane przez miasto Łódź wyróżnienie wręczono podczas kameralnej uroczystości transmitowanej online.

Jak podało w uzasadnieniu jury, Nowicki – nazwany w laudacji „okrutnym narratorem” – konstruuje swoje powieści, opowieści i eseje przy użyciu gęstego, bogatego języka, poruszającego się z równą płynnością po wszystkich rejestrach.

„Wojciech Nowicki nie jest narratorem czułym, jeśli można odwołać się do tej niezwykle modnej kategorii. Jest opowiadaczem okrutnym, zmuszającym swych czytelników do wysiłku, intelektualnej pracy, opowiadającym w najdrobniejszych szczegółach, ale też ukrywającym, oszukującym, tworzącym kolejne zasłony. Jego książki opierają się na paradoksie, o tyle bowiem zdzierają zasłonę rzeczywistości, o ile ją pomnażają albo misternie drapują, pokazując czytelnikom, że jest jeszcze coś, co się za nią kryje i wymyka tak sprawnemu oku jak oko Nowickiego” – czytała w laudacji Paulina Małochleb.

„Wiele trzeba mieć w sobie odwagi, by wybrać taki kierunek, jaki powraca, czasem jako odległy azymut, w książkach Nowickiego. Bo w jego pisaniu, wciąż nazywanym sensualnym, zmysłowym, skupionym na doznaniach fizycznych, doświadczeniu ciała własnego i doznawaniu świata przez to ciało, nie chodzi tylko o ciało. Nowicki, walcząc cały czas z oporną materią zdjęcia, wspomnienia, własnej i cudzej biografii, poddaje analizie kolejne wynajdywane przez człowieka metafory, za pomocą których próbujemy opisać swoje miejsce, świat, jakiś sens wyższy, wciąż zakryty” – dodała jurorka.

Laureat nagrody Wojciech Nowicki (fot. Radosław Jóźwiak).

Wojciech Nowicki odebrał na scenie nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych z rąk przewodniczącego jury, Macieja Świerkockiego. „Czuję się tutaj niezręcznie, stojąc przy tym mikrofonie. Bo sądzić by można, że to jest taki moment, który wbija mnie w dumę, tymczasem jest zupełnie inaczej. To raczej taka chwila, która sprawia, że na chwilę wychodzę ze swojej nory, z tych stanowisk, gdzie zwykle piszę i samotnie spędzam czas. Ponieważ jedno można powiedzieć o pisaniu – jakie by nie było, jest potwornie samotniczym zajęciem. I takie spotkanie z czytelnikami, w imieniu których wy dzisiaj występujecie, jest niezwykle pozytywne i ciepłe” – powiedział laureat.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima przyznawana jest od 2013 roku przez Dom Literatury w Łodzi. Ma ona nawiązywać do przedwojennej tradycji honorowania przez Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Dwukrotnie (w latach 1928 i 1949) otrzymał ją Julian Tuwim i jako rodowity mieszkaniec miasta został patronem nowej odsłony tego wyróżnienia. Zgodnie z regulaminem nagrody jest ona przyznawana „żyjącej pisarce lub pisarzowi polskiemu za twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych – w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł. Twórczość Laureata Nagrody powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”.

Do tej pory wyróżnienie to otrzymali Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Morska (Filipiak) oraz – w ubiegłym roku – Małgorzata Szejnert, która przekazała teraz gratulację laureatowi za 2020 rok. O wyborze laureata tegorocznej edycji zadecydowało jury w składzie: Maciej Świerkocki (przewodniczący), Anna Marchewka, Paulina Małochleb, Michał Nogaś i Maciej Robert (sekretarz nagrody).

Poniżej możecie obejrzeć ceremonię wręczenia nagrody:

[am]
fot. główna: Radosław Jóźwiak

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy