Ogród rozkładających się książek porasta mchem i grzybami

17 sierpnia 2012


„Dezeen Magazine” poinformował, że projektanci odpowiadający za powstanie „Jardin de la Connaissance”, czyli ogrodu rozkładających się książek w Quebeku, użyźnili w tym roku woluminy specjalną mieszanką zawierającą mech z lasu.

„Ogród Wiedzy”, jak z francuskiego należy tłumaczyć nazwę, został zaprojektowany w 2010 roku przez kanadyjskiego artystę Rodneya LaTourelle?a oraz berlińskiego architekta krajobrazu Thilo Folkertsa. Zebrali oni około 40 tysięcy książek i przy ich pomocy utworzyli ściany ogrodu, które, powoli gnijąc, miały stać się częścią lasu.

Aby przyśpieszyć rozkład papieru, projektanci poumieszczali między książkami grzyby, które zdążyły zadomowić się, rozrosnąć i przyciągnąć leśne owady.

Przygotowując projekt do trzeciego sezonu, autorzy ogrodu poszerzyli transformację, stosując techniki pochodzące z kultury miejskiej. Przygotowali tzw. ?mchowe graffiti?, będące mieszanką farb i próbek mchu z lasu, a następnie pokryli preparatem brzegi niektórych książek.

„Chociaż powodzenie rzeczywistego wzrostu jest nieco otwarte – jak w przypadku wszystkich dobrych eksperymentów – pokrywa z mchu estetycznie przyspieszy powolne zanikanie ogrodu w lesie” ? powiedział Thilo Folkerts.

Zdjęcia załączone do newsa przedstawiają aktualny stan ogrodu.

fot. Dezeen

Tematy: ,

Kategoria: newsy