Ogłoszono nominowanych do „Pióra Fredry” dla Najlepszej Książki 2016 roku

21 listopada 2016

nominacje-pioro-fredry-2016
14 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Ogłoszono listę pięciu nominowanych do nagrody, a laureata poznamy już za niecałe dwa tygodnie podczas jubileuszowych 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

„Pióro Fredry” to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jedyny w kraju konkurs edytorski. Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku, który zdobywa laureat Pióra Fredry, już na stałe wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. Znajduje on również swoje uznanie wśród czytelników, którzy z zaciekawieniem sięgają po książki nominowane i nagrodzone w tym konkursie.

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród wydawców ? zgłoszono aż 137 książek z 39 wydawnictw. Jury w składzie: prof. Marcin Cieński (przewodniczący, Uniwersytet Wrocławski), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), Barbara Marcinik (Program Trzeci Polskiego Radia) i Barbara Piegdoń-Adamczyk (kwartalnik „Książki. Magazyn do czytania”) wyróżniło nominacjami:

? Wydawnictwo Literackie za książkę „Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak”, ukazującą w autoryzowanym wywiadzie-rzece biografię pisarza, a właściwie jej fragmenty, opatrzone unikatową dokumentacją fotograficzną, starannie opracowane edytorsko, z widoczną dbałością o kolory, zwłaszcza o żółć.

? Wydawnictwo Znak za książkę Michała Rusinka” Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” ukazującą znakomitą poetkę w szczególny sposób, bo na podstawie obserwacji czynionych przez jej osobistego sekretarza przez piętnaście ponoblowskich lat, pełną anegdot i unikatowych zdjęć, opracowaną tak, jakby projektowała ją sama Szymborska, wielbicielka niebanalnych, kolażowych form.

? Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” z fotografiami autora, opowiadającą, reportażowo, o rzeczywistości dawnych miast wojewódzkich, która określała egzystencję wielu milionów Polaków, a dziś jest domeną zapominania, tęsknoty, niepokoju, zderzenia świata dawnego z nowym stylem życia, nowymi nadziejami.

? Wydawnictwo Media Rodzina za książkę Barbary Kosmowskiej „Tru” z ilustracjami Emilii Dziubak, za opowiedzenie młodemu czytelnikowi historii o życiu tytułowego zajączka, które dziwnie przypomina nasz świat, choć znakomicie stylizowane ilustracje, odwołujące się do dziewiętnastowiecznego malarstwa, przenoszą nas w świat baśniowy, istniejący jakby poza czasem.

? Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Katarzyny Piętki „Gry i zabawy z dawnych lat” z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przywołującą w swoiście encyklopedycznym układzie zabawy dzieci z ery przedkomputerowej, odsłaniającą zapomniane tajemnice podwórkowych i domowych gier, ukazane w znakomitej stylizacji łączącej fotografię, rysunek i „dziecięce” zapiski.

Na jedną z powyższych książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz zestawy ekskluzywnych piór ufundowane przez firmę Nova. Wszystkie statuetki są autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już za dwa tygodnie, 1 grudnia o godz. 19.00, podczas uroczystej gali otwierającej jubileuszowe 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2015 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Czarne za opublikowanie „Kucając” Andrzeja Stasiuka.

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 1-4 grudnia w Hali Stulecia.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy