banner ad

Ogłoszono nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2018 za debiut

4 czerwca 2018


Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys, Marcin Wicha. Opowiadania, eseje, reportaż literacki, żadnej powieści. Tak wyglądają nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Gombrowicza, której patronuje Rita Gombrowicz. Laureata poznamy 9 września podczas festiwalu Opętani Literaturą. Otrzyma on 40 tysięcy złotych.

W tym roku do konkursu zgłoszono 75 książek. Jak poinformował Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, po tradycyjnie gorącej dyskusji jurorzy nominowali następujących autorów i książki: Grzegorza Bogdała za „Florydę” (wyd. Czarne), Aleksandrę Lipczak za „Ludzi z Placu Słońca” (wyd. Dowody na Istnienie), Adama Robińskiego za „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (wyd. Czarne), Pawła Sołtysa za „Mikrotyki” (wyd. Czarne) oraz Marcina Wichę za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (wyd. Karakter).

Zwraca uwagę nie tylko brak powieści wśród nominowanych utworów, ale i fakt, że choć Nagrodę Gombrowicza można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę prozatorską, to w tym roku większość nominacji przypadła absolutnym debiutantom.

Laureat oprócz nagrody pieniężnej otrzyma lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza) oraz statuetkę, którą pierwsi nominowani ze względu na kształt przezwali „otwieraczem”. Trafnie, bo jedyna w Polsce nagroda dla prozaików debiutantów przyznawana przez profesjonalne jury, ma w zamierzeniach organizatorów otwierać drogę do czytelników i ich uznania.

To trzecia edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza współorganizowanej przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. Mecenasem nagrody jest ponownie Jarosław Krzyżanowski. Laureatami pierwszej edycji tego wyróżnienia byli Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” i Maciej Hen za „Solfatarę”, laureatką drugiej ? Anna Cieplak za „Ma być czysto”.

Nominowanych i laureatów wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Zwycięzcę poznamy 9 września podczas festiwalu Opętani Literaturą. Program towarzyszącego wręczeniu nagrody festiwalu ogłoszony zostanie pod koniec czerwca, ale już teraz warto zapowiedzieć rozmowę jurorów z nominowanymi, która odbędzie się 8 września, w przeddzień ogłoszenia laureata nagrody.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy