Ogłoszenie Nagrody Goncourtów przełożone. Jurorzy poczekają na ponowne otwarcie księgarń

29 października 2020

Akademia Goncourtów ogłosiła, że najważniejsza francuska nagroda literacka, Prix Goncourt, nie zostanie przyznana – jak niedawno zapowiadano – 10 listopada. W związku z wprowadzanym we Francji drugim lockdownem jurorzy chcą poczekać na ponowne otwarcie księgarń.

„Członkowie Akademii potwierdzają swoje całkowite wsparcie dla księgarzy, którzy stoją w obliczu kolejnego tak trudnego okresu, będącego konsekwencją pandemii COVID-19. W geście solidarności z nimi nie wyobrażamy sobie, żeby Nagroda Goncourtów, którą mieliśmy ogłosić we wtorek 10 listopada, została przyznana wtedy, gdy księgarnie będą zamknięte” – napisała w oświadczeniu Akademia Goncourtów.

„Zamierzamy uzależnić przyznanie Nagrody Goncourtów od ponownego otwarcia księgarń. Jeśli ogłosilibyśmy ją w przyszłym tygodniu, przyniosłoby to korzyści Amazonowi i dużym dystrybutorom, a zniszczyłoby sieć księgarń, które co roku polegają na nagrodzie” – powiedział w komentarzu dla BFM-TV powieściopisarz i członek Akademii Goncourtów Éric-Emmanuel Schmitt.

27 października podczas wideokonferencji jurorzy wskazali czwórkę finalistów, spośród których wybrany zostanie zwycięzca. W gronie tym znaleźli się Djaïli Amadou Amal, Hervé Le Tellier, Maël Renouard i Camille de Toledo. Kiedy poznamy laureata? To zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej i podjętych przez rząd decyzji.

Zgodnie z aktualnym obwieszczeniem władz wszystkie sklepy we Francji, które nie zaspokajają podstawowych potrzeb, zostaną zamknięte w piątek 30 października. Weryfikacja sytuacji nastąpi po dwóch tygodniach, ale niewykluczone, że w razie konieczności lockdown potrwa aż do 1 grudnia. Prezydent Francji Emmanuel Macron zachęca sklepy do realizacji zamówień zdalnie, np. z dostawą do domów.

Jeszcze nie wiadomo na pewno, czy przepis obejmie również księgarnie, chociaż sugerował to rzecznik francuskiego rządu. Szczegółowe wytyczne zostaną podane dopiero dzisiaj po godzinie 18:00. Trzy organizacje reprezentujące branżę książkową chcą, by księgarnie mogły działać normalnie. „Zostawcie nasze księgarnie otwarte, aby izolacja społeczna nie stała się jednocześnie izolacją kulturalną” – zaapelowały.

Na przesunięcie ogłoszenia wyników zdecydowała się też kapituła innej francuskiej nagrody, Prix Interallié.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy