Ogłoszenie laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy już dziś online

24 czerwca 2020


W środę 24 czerwca poznamy laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców nie odbędzie się podczas uroczystej gali w teatrze, jak to miało miejsce co roku, lecz w trakcie wydarzenia online, które zaplanowano o godz. 20:00 na oficjalnym profilu facebookowym nagrody.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy zostanie przyznana w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz edycja warszawska. W tym dniu dowiemy się również, kto otrzyma tytuł „Warszawskiego twórcy”, przyznawany za całokształt twórczości wybitnym pisarzom związanym ze stolicą.

„Trzynasta edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, jestem przekonany, nie będzie edycją pechową, a wręcz przeciwnie ? będzie edycją szczęśliwą. Padł rekord: ponad 600 książek zgłoszonych w czterech kategoriach” ? powiedział podczas ogłoszenia nominacji przewodniczący jury, Janusz Drzewucki.

Spośród nadesłanych propozycji kapituła wybrała po trzy tytuły nominowane w każdej kategorii. W przypadku prozy są to: „Kot niebieski” Martyny Budny, „Feluni” Ewy Kuryluk i „Kult” Łukasza Orbitowskiego. W kategorii „poezja” doceniono: „Osę” Bogusława Kierca, „Miłości w trybie awaryjnym” Ewy Lipskiej i „Zaginioną we śnie” Krzysztofa Lisowskiego. W literaturze dziecięcej uwagę jurorów zwróciły następujące książki: „Pan Stanisław odlatuje” Justyny Bednarek i Pawła Pawlaka (il.), „Wojtek” Wojciecha Mikołuszki i Małgorzaty Dmitruk (il.), a także „Brzdęk!” Piotra i Pawła Sitkiewiczów oraz Agaty Królak (il.). W „edycji warszawskiej” nominacje otrzymały: „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, „Warszawa dzika” Arkadiusza Szarańca i „Plac. Warszawski plac Piłsudskiego” Jarosława Zielińskiego. Które z tych publikacji otrzymają nagrodę? Tego dowiemy się już dziś.

Historia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Wśród jej laureatów znaleźli się najstarszy syn Adama Mickiewicza ? Władysław, Leopold Staff, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska i Maria Kuncewiczowa. Nagroda w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku , kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy