banner ad

Oglądaj z nami na żywo transmisję z ogłoszenia literackiej Nagrody Nobla 2022

6 października 2022

W czwartek 6 października o godzinie 13:00 w budynku dawnej Giełdy Papierów Wartościowych (Börshuset) w Sztokholmie stały sekretarz Akademii Szwedzkiej wygłosi nazwisko laureata lub laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2022 rok. Transmisję na żywo z tego wydarzenia możecie oglądać razem z nami.

Od poniedziałku trwa tydzień, podczas którego komitety noblowskie w Sztokholmie lub Oslo ogłaszają laureatów nagród Nobla w sześciu dziedzinach. W Sztokholmie w Galerii Sztuki Liljevalchs otwarto wystawę „Wieczne życie”, prezentującą m.in. biurka noblistów, w tym miejsce pracy polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskie-Curie. Podświetlone na zielono fiolki naśladują promieniowanie radu.

W poniedziałek komitet Instytutu Karolinska przyznał już Nagrodę Nobla z medycyny, we wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazała laureata w dziedzinie fizyki, a w środę – z chemii.

Pierwszy czwartek października to święto literatury. W Sali Giełdy na sztokholmskim Starym Mieście sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosi laureata literackiej Nagrody Nobla. Dwoje noblistów z ostatnich lat to tanzańsko-brytyjski pisarz Abdulrazak Gurnah (za 2021 rok) oraz amerykańska poetka Louise Glück (za 2020 rok).

Nominacje we wszystkich dziedzinach są tajne przez 50 lat. W przypadku Nobla z literatury oraz Pokojowej Nagrody Nobla firmy bukmacherskie przyjmują zakłady, tworząc nieoficjalną listę potencjalnych kandydatów.

Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także czek na 10 milionów koron szwedzkich (920 tysięcy euro) w każdej z dziedzin.

Tegoroczne uroczystości wręczenia nagród Nobla 10 grudnia po raz pierwszy od dwóch lat mają odbyć się bez restrykcji koronawirusowych. Od 2020 roku miały miejsce jedynie skromne ceremonie, przede wszystkim w szwedzkich przedstawicielstwach dyplomatycznych w krajach laureatów. Na razie nie wiadomo, na ile charakter imprez na cześć noblistów zostanie dostosowany do sytuacji międzynarodowej.

[am]
fot. Svenska_Akademien
źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy