banner ad

Oficjalnie potwierdzono: będzie nowa trylogia „Millennium”. Prace nad kontynuacją już się rozpoczęły

23 listopada 2021

Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Po trylogii napisanej przez Davida Lagercrantza czytelnicy otrzymają kolejne trzy książki. Właśnie oficjalnie potwierdzono prace nad kontynuacją, która w Szwecji będzie miała nowego wydawcę.

Kryminalna saga „Millennium” to jeden z największych fenomenów wydawniczych ze Szwecji. Do tej pory książki sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały opublikowane w ponad 50 krajach. Twórca książek, Stieg Larsson, nie dożył tego sukcesu. Zmarł na zawał przed premierą pierwszego tomu serii. Po wydaniu trzech ukończonych przez niego powieści powstała najpierw szwedzka, a potem amerykańska ekranizacja. Wypuszczono też komiksową adaptację. Pojawiło się pytanie: co dalej?

W myśl zasady, że nie zabija się kury znoszącej złote jaja spadkobiercy Larssona, jego brat i ojciec, postanowili udzielić zgody na stworzenie kontynuacji. Zadanie to powierzono pisarzowi Davidowi Lagercrantzowi, który najpierw napisał czwarty tom, „Co nas nie zabije”, a że pomysł okazał się trafiony – zgodził się też przygotować dwa kolejne: „Mężczyzna, który gonił swój cień” oraz „Ta, która musi umrzeć”. Potem podpisał umowę na wydanie autorskiej trylogii, której pierwsza część właśnie ukazała się w szwedzkich księgarniach.

Wprawdzie książki napisane przez Davida Lagercrantza nie odniosły tak spektakularnego sukcesu, jak oryginalna trylogia, sprzedały się jednak w wielomilionowych nakładach, więc pojawił się plan wydania następnej trylogii. Właśnie oficjalnie potwierdzono tę informację. Napisaniem tomów od 7 do 9 zajmie się nowy autor, którego nazwiska jeszcze nie ujawniono. Wiadomo już za to, że seria zmienia na szwedzkim rynku wydawcę. Po wielu latach prawa do publikacji przechodzą z oficyny Norstedts do Polaris.

„Cieszymy się, że udało nam się dogadać z Polarisem w sprawie poczynienia kolejnego kroku dla serii Millennium. W trakcie tego procesu zrobili na nas wrażenie, łącząc entuzjazm i bogactwo pomysłów z głębokim zrozumieniem świata Millennium” – powiedziała Magdalena Hedlund, przedstawicielka rodziny Larssonów.

„Seria o Lisbeth Salander i Mikaelu Blomkviście to niezrównana epopeja, a David Lagercrantz wykonał fantastyczną robotę, kiedy przejął stery” – powiedział Jonas Axelsson, dyrektor wydawniczy w Polaris. „Jesteśmy wdzięczni za okazane zaufanie ze strony Larssonów i dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie z odpowiednim autorem i z szacunkiem dla oryginału zarządzać znakomitym dziełem 'Millennium’. Z ufnością czekamy na kontynuację rozpoczętego już procesu twórczego i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przedstawić kolejne wieści” – dodał.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy