OFF Festival 2018 już za nami! Zobacz, co działo się w Kawiarni Literackiej

9 sierpnia 2018


Od 3 do 5 sierpnia w ramach OFF Festivalu w Katowicach odbyło się 10 fascynujących spotkań wokół książek. Prawie 3000 osób odwiedziło Kawiarnię Literacką, ponad 70 000 widzów oglądało transmisje internetowe. Odbyły się liczne dyskusje wokół tematów seksu, gotowania czy filmowania literatury, czytania z akompaniamentem, a nawet premierowe wykonanie słuchowiska na żywo.

W Kawiarni toczyły się rozmowy o tym, co ważne dla współczesnej literatury i jej twórców. Dyskusje z autorami i czytelnikami poprowadzili: kuratorka Kawiarni Literackiej Sylwia Chutnik, dziennikarka i pisarka Karolina Sulej oraz dziennikarz Adam Szaja. Oprócz udziału w debatach można było posłuchać książek czytanych przy improwizowanej muzyce.

Pierwszy wieczór w Kawiarni otworzyło czytanie z akompaniamentem ? reporter Marcin Kącki przeczytał „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” w towarzystwie zespołu Pokusa. W kolejnych dniach Zyta Rudzka wraz z formacją Sorja Morja zaprezentowali „Krótką wymianę ognia”, a Magdalena Grzebałkowska przedstawiła czytelnikom „Komedę. Osobiste życie jazzu” w muzycznej oprawie Side One. Gośćmi Kawiarni byli m.in. Jakub Żulczyk, Natalia Fiedorczuk, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Marta Dymek, Ewa Winnicka czy Cezary Łazarewicz.

„W tym roku Kawiarnia Literacka odbywała się pod hasłem 'Czasami’. Tłum ludzi słuchał czytających autorów i akompaniujących im muzyków, paneli dyskusyjnych oraz słuchowiska. Po raz kolejny okazało się, że literatura wywołuje emocje i skłania do dyskusji. I, co ważne w kontekście OFF Festivalu, współgra z muzyką i innymi dziedzinami kultury” ? podsumowuje Sylwia Chutnik.

Wszyscy, którym nie udało się dotrzeć do Katowic, by posmakować literackiej strony OFF Festivalu, mogli skorzystać z transmisji na żywo, która została uruchomiona na facebookowych profilach Empiku i Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla czytelników nie lada gratkę w postaci premierowego wykonania na żywo słuchowiska, na które złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentowali ją w wersji live, pokazując Warszawę lat 50. „Czemu młode pokolenie tak bardzo ekscytuje się Tyrmandem? Tu jest jakaś tajemnica, bo to nie mija, nie ma w tym tej sezonowości” ? tak dziennikarz i publicysta Krzysztof Teodor Toeplitz dziwił się fenomenowi tej powieści. Fenomen ten trwa do dziś.

Słuchowisko było jednym z ważnych punktów obchodów ? przypadającego w tym roku ? 70-lecia Empiku. W Kawiarni Literackiej zapanowała stylistyka nawiązująca do tej, jaka królowała w Klubach Międzynarodowej Prasy i Książki. Efekt ten został uzyskany dzięki współpracy ze start-upem 366 concept. Firma dostarczyła meble z serii FOX, które są wznowieniem dzieł polskich projektantów z lat 50.

W przestrzeni Kawiarni Literackiej pojawiły się też słynne gazetowniki z wyborem prasy międzynarodowej. Szczególnym gestem wobec historii były zaś neony z napisem „książka” w czterech językach ? będące rekonstrukcją neonów, które pojawiły się na fasadzie pierwszego KMPiK otwartego w 1948 roku na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie.

W przestrzeni działała księgarnia festiwalowa Empiku, gdzie publiczność mogła zakupić książki pisarek i pisarzy goszczących na wydarzeniu. Ponadto, organizatorzy zaprezentowali wystawę okładek przygotowaną w ramach kampanii „Oceniaj książkę po okładce”. Jej celem było zwrócenie uwagi odbiorców na jakość i estetykę okładek książek oraz promowanie dobrych praktyk w projektowaniu. Dla tych, którzy na terenie festiwalu chcieli spokojnie poczytać, tuż obok Kawiarni Literackiej stanął ? cieszący się dużym zainteresowaniem już podczas zeszłorocznej edycji festiwalu ? Domek Czytelniczy.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpili m.in.: M.I.A., Charlotte Gainsbourg, Grizzly Bear, Jon Hopkins Live, Ariel Pink, Aurora, Turbonegro i The Brian Jonestown Massacre. Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym OFF Festivalu jest Artur Rojek, popularny muzyk oraz propagator alternatywnych brzmień, były wokalista i współzałożyciel Myslovitz. Organizatorem Kawiarni literackiej była sieć Empik.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy przybliżający literacką odsłonę tegorocznej edycji OFF Festivalu:

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy