Odnaleziono niepublikowane opowiadanie Itala Calvina. Utwór powstał w tym samym czasie, co „Ścieżka pajęczych gniazd”

20 maja 2020


W cieniu koronawirusa we Włoszech ma miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń literackich ostatniego czasu. „La Repubblica” ogłosiła, że znaleziono niepublikowane wcześniej opowiadanie Itala Calvina. Utwór ukazał się bez ingerencji redaktorskich w sobotę 16 maja w weekendowym dodatku kulturalnym gazety.

Opowiadanie zatytułowane „Flirt prima di battersi” (z wł. „Flirt przed walką”) pochodzi z 1946 roku, czyli z tego samego okresu, w którym powstawało pierwsze arcydzieło Calvina, powieść „Ścieżka pajęczych gniazd”. Ma również podobną atmosferę i porusza te same tematy. Jak pisze redakcja gazety „La Repubblica”, „ten skarb Itala Calvina pozostawał ukryty przez te wszystkie lata i nie wiedzieliśmy o nim”.

Historia opowiada o letnim romansie Attilia z Vandą w cieniu II wojny światowej. Rodząca się relacja zostaje ucięta, ponieważ koliduje z planami bohatera, by chwycić za broń i razem z ukrywającymi się w górach partyzantami wziąć udział w walkach. Cytowany przez gazetę krytyk literacki Paolo Mauri zwraca uwagę na fakt, że Attilio jest w rzeczywistości alter ego pisarza. Wiosną 1944 roku Italo Calvino przyłączył się do Brygad Garibaldiego, włoskiej partyzantki komunistycznej i przez dwadzieścia miesięcy brał udział w walkach mających miejsce w Alpach Nadmorskich. Wydarzenia te znacznie wpłynęły na jego twórczość, szczególnie w początkach kariery literackiej i w okresie neorealizmu.

We Włoszech opowiadanie ukazuje się jednocześnie w nowej edycji książki „Ścieżka pajęczych gniazd”, którą publikuje wydawnictwo Mondadori.

[am]
fot. Ina.fr
źródło: Le Figaro, La Repubblica

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy