Odnaleziono niepublikowaną powieść Pearl S. Buck

23 maja 2013

nieznana powieść Pearl Buck
W jednym z magazynów w Teksasie (USA) natknięto się na fotokopię rękopisu i maszynopis nieznanej dotąd powieści Pearl S. Buck. Jak powiedział syn amerykańskiej autorki, Edgar S. Walsh, książka została ukończona prawdopodobnie na krótko przed śmiercią noblistki na raka w 1973 roku.

Powieść nosi tytuł „The Eternal Wonder” (z ang. „Wieczne zdumienie”) i porusza wszystkie istotne i charakterystyczne dla autorki tematy. Jest to historia Randolpha Colfaxa, osiągającego pełnoletniość młodzieńca, który w poszukiwaniu sensu i celu w życiu dociera do Nowego Jorku, Anglii i Paryża, aż w końcu ląduje na misji patrolowania strefy zdemilitaryzowanej w Korei, co zmienia jego życie na zawsze i pozwala mu odnaleźć miłość.

Dla syna pisarki pozostaje tajemnicą, w jaki sposób powieść dotarła do Teksasu. Pearl S. Buck ostatnie cztery lata życia spędziła w Vermont. „Po śmierci matki jej rzeczy osobiste nie były należycie pilnowanie” ? powiedział w rozmowie z „The New York Timesem”. „Rodzina nie miała do nich dostępu. Wiele rzeczy zostało skradzionych. Ktoś uciekł z Vermont z tymi rzeczami i ostatecznie skończyło się to w Teksasie.”

Na powieść w dwóch egzemplarzach – jako fotokopię rękopisu i maszynopis – natrafiono na początku tego roku w jednym z teksańskich magazynów. Znalazca przekazał go rodzinie pisarki za niewielką opłatą. O całej sprawie poinformowano media dopiero teraz, gdy wydawnictwo Oper Road zapowiedziało na 22 października publikację książki na rynku amerykańskim.

Pearl S. Buck to pierwsza Amerykanka, która otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu nagrody napisano, że autorka otrzymała ją za „wspaniały epicki opis życia chińskich chłopów i za biograficzne arcydzieła”.

Na zdjęciu załączonym do newsa możecie zobaczyć fragment rękopisu odnalezionej powieści Pearl S. Buck.

fot. Open Road

Tematy: , ,

Kategoria: newsy