banner ad

Odkryto zaginiony rozdział „Wysłuchanych modlitw” Trumana Capote’a

2 listopada 2012


W grudniowym numerze Vanity Fair ukaże się niepublikowany wcześniej, zaginiony rozdział słynnej nieukończonej powieści Trumana Capote?a pt. „Wysłuchane modlitwy”.

6-stronnicową historię planowaną jako jeden z rozdziałów książki znaleziono w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej. Natrafił na nią redaktor Vanity Fair, Sam Kashner, przeglądając papiery Capote?a zgromadzone w archiwum.

Fragment zatytułowany „Yachts and Things” opowiada o dwójce ludzi, która ma właśnie wypłynąć w sielski trzytygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym na jachcie swojego przyjaciela. Narratorem jest prawdopodobnie sam pisarz, drugą z bohaterek jest pani Williams (przypuszcza się, że chodzi o wydawcę „The Washington Post”). Jednak z powodu śmierci kogoś w rodzinie właściciel jachtu (wzorowany ponoć na Giannim Agnellim) w ostatnim momencie informuje, że nie może dołączyć do wycieczki.

Powieść „Wysłuchane modlitwy”, z której pochodzi fragment, to właściwie już książka-legenda. Capote pracował nad nią przez ponad 18 lat. Wstępna umowa na wydanie książki podpisana została w styczniu 1966 roku. Pisarz wziął zaliczkę w wysokości 25 tysięcy dolarów i obiecał złożyć gotowy manuskrypt do 1 stycznia 1968. Wielka sława, jaką przyniosło mu wydanie ?Z zimną krwią?, oraz towarzyszące jej uzależnienie od alkoholu i narkotyków sprawiły, że termin wywiązania się z umowy wciąż był przekładany. Ostatnie porozumienie z 1980 roku gwarantowało pisarzowi ponoć milion dolarów, jeśli złoży rękopis do marca 1981. Capote również tego terminu nie dotrzymał.

Krótko przed śmiercią w 1984 roku pisarz ponoć zwierzył się swej przyjaciółce Joanne Carson, że wreszcie ukończył ?Wysłuchane modlitwy? i może teraz umrzeć w spokoju. Rankiem poprzedzającym śmierć wręczył kobiecie klucz do depozytu lub szafki, gdzie miał leżeć kompletny manuskrypt, mówiąc, że „powieść zostanie odnaleziona, jeśli będzie chciała zostać odnaleziona”. Naciskany przez Carson, aby podał dokładną lokalizację, gdzie znajduje się skrytka, Capote wymyślał nieskończoną ilość miejsc położonych w najróżniejszych miastach. Prowadzone po śmierci skrupulatne poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Kompletnych ?Wysłuchanych modlitw? nigdy nie odnaleziono.

„Czyżby Truman ukrył część powieści tuż pod naszymi nosami?” ? pyta retorycznie we wstępie do publikowanego tekstu Sam Kashner z „Vanity Fair”.

W 1985 roku dostępne fragmenty powieści ukazały się na łamach magazynu „Esquire”, później również w formie książkowej, wywołując niemały skandal w nowojorskim środowisku artystycznym, które Capote sportretował w dość niekorzystny sposób. W Polsce „Wysłuchane modlitwy” ukazały się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Albatros. Wszystko wskazuje więc, że za jakiś czas czeka nas nowa, uzupełniona edycja książki.

fot. Biografieonline.it

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy