Odkryto wczesne opowiadanie Louisy May Alcott. Ponoć utwór dorównuje poziomem późniejszym dziełom pisarki

1 lipca 2020

W Stanach Zjednoczonych odnaleziono niedokończone opowiadanie Louisy May Alcott z czasów, gdy miała siedemnaście lat. Utwór opublikowany został po raz pierwszy na łamach periodyku „The Strand Magazine”, a czytelnicy dostali szansę na dopisanie finału opowieści.

Utwór zatytułowany „Aunt Nellie’s Diary” odkrył wydawca magazynu, Andrew Gulli. Jego życiową pasją – o czym nasi czytelnicy zapewne już wiedzą – jest poszukiwanie nieznanych juweniliów autorów, którzy z czasem zyskali sławę. Dotarł w ten sposób do dzieł Williama Faulknera, Johna Steinbecka, J.M. Barriego, Tennessee Williamsa czy Agathy Christie. Jak sam przyznaje, często takie pierwsze wprawki nie są niczym specjalnym. W przypadku przyszłej autorki „Małych kobietek” rzecz ma się jednak zgoła inaczej. Gulli nie mógł wręcz uwierzyć, że opowiadanie powstało w 1849 roku, kiedy Alcott miała zaledwie siedemnaście lat. „Byłem zaskoczony głębią, dojrzałością, humorem, stylem pisania, charakterystyką postaci” – powiedział.

Główną bohaterką opowiadania jest Nellie, niezamężna kobieta w średnim wieku opiekująca się osieroconą siostrzenicą Annie. Z wizytą do Annie przyjeżdża jej przyjaciółka, Isabel, i wtedy zaczynają się problemy, ponieważ obie młode damy zakochują się w tym samym mężczyźnie, fascynującym Edwardzie Cliffordzie. Problemy wiążące się z miłosnym trójkątem obserwujemy z perspektywy Nellie, która nie ma zbyt dobrego zdania o Isabel. „Obawiam się, że pod tą pogodną powierzchownością skrywa zimne, wyzute z uczuć serce, pochłonięte wyłącznie spełnianiem jej własnych zachcianek” – zauważa.

Okładka magazynu oraz ilustracja do opowiadania Louisy May Alcott.

Utwór liczy sobie 9000 słów i urywa się nagle w połowie zdania. Gulli uznał, że jest w tym coś fascynującego. Pojawił się zatem pomysł, by zachęcić czytelników „The Strand Magazine” do uzupełnienia historii – na podobnej zasadzie, jak miało to miejsce w Polsce z „Wędrówkami i myślami porucznika Stukułki” Leopolda Tyrmanda. Po wyłonieniu zwycięzcy opowiadanie zostanie opublikowane ponownie z dopisanym zakończeniem.

„Alcott pod wieloma względami wyprzedzała swoje czasy, była feministką i abolicjonistką. Czytelnikom na pewno przypadnie do gustu zaprezentowane w opowiadaniu sielskie życie, pełne pikników i balów maskowych, tak różne od tego, którego doświadczamy dzisiaj” – powiedział Gulli w rozmowie z „Guardianem”.

David Shealy, badacz literatury specjalizujący się w twórczości Alcott, powiedział „Timesowi”, że autorka już w 1849 roku – kiedy wraz z rodziną klepała biedę, gnieżdżąc się w suterenie – prezentowała „umiejętności i wyobraźnię godne profesjonalnego pisarza”.

„Potrafiła znakomicie zarysowywać osobowość swoich postaci, planować fabułę i utrzymywać tempo opowieści tak, by nie znużyć czytelnika” – dodał Shealy. Bohaterki Louisy May Alcott, w tym również Nellie z właśnie odkrytego opowiadania, były całkowitym zaprzeczeniem stereotypów powszechnych w świadomości amerykańskiego społeczeństwa w połowie XIX wieku.

[kch]
fot. Library of Congress

Tematy: , ,

Kategoria: newsy