Odkryto tożsamość prawdziwego pana Darcy?ego?

7 maja 2015

prawdziwy-pan-darcy
Historyczka dr Susan Law z Kenilworth w Warwickshire twierdzi, że postać przystojnego arystokraty o wielkim majątku i duchowej głębi, którego Jane Austen opisała w powieści „Duma i uprzedzenie”, wzorowana była na pierwszym Hrabim Morley, Johnie Parkerze.

Law przez pięć lat przeglądała książki, gazety i inne archiwa z epoki. Udało jej się ustalić, że Austen przebywała w domu hrabiego, w Saltram House w Plymouth, podczas gdy pisała „Dumę i uprzedzenie”. Jego drugą żoną była przyjaciółka pisarki, Frances. Z początku myślano nawet, że to Frances jest autorką powieści, ponieważ Austen wydała ją anonimowo. Według Law nawet opisy wyglądu hrabiego i Darcy?ego wskazują na podobieństwo.

Historyczka ma wiele argumentów na to, iż najlepszym kandydatem na Fitzwilliama Darcy?ego jest właśnie Parker, choć, jak twierdzi, nie można być tego w stu procentach pewnym, bo stuprocentowych dowodów nie ma. Do tej pory wśród kandydatów na pana Darcy?ego wymieniano: Thomasa Lefroya, z którym Austen miała romans w 1796 roku, oraz dr Samuela Blackalla, studenta teologii, którego spotkała w trakcie wakacji. Jednak zdaniem badaczki to Parker wydaje się najbardziej przekonującą opcją.

Wśród fanów Jane Austen i „Dumy i uprzedzenia” od lat trwają dyskusje na temat pierwowzoru słynnego bohatera. Stąd niemal pewne, że wydana niedawno książka, w której Law przedstawiła wyniki swojego dochodzenia, wywoła wśród nich kontrowersje. Tym bardziej że eksperci zawsze stawiali bardziej na wyobraźnię Jane Austen niż możliwość istnienia jakiegoś realnego pierwowzoru. Susan Law uważa jednak, że po przestudiowaniu wszystkich dostępnych materiałów, jest pewna swej teorii.

[aw]
źródło: The Telegraph

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy