Odkryto nieznane badaczom artykuły młodego Marka Twaina

5 maja 2015

nowe-teksty-marka-twaina
Archiwiści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli nieznane dotąd badaczom teksty, które 150 lat temu opublikował w jednej z gazet młody Mark Twain.

Gdy Mark Twain miał 29 lat, pracował jako reporter w biurze nowo otwartej gazety „San Francisco Dramatic Chronicle” (obecnie „San Francisco Chronicle”). Miał za zadanie napisać codziennie dwa tysiące słów (artykuł lub list) i wysłać dyliżansem na adres redakcji „Territorial Enterprise” w Virginii, w stanie Nevada, gdzie tekst ukazywał się, a następnie był przedrukowywany w wielu gazetach na całym Zachodzie. Twain pisał m.in. o policjantach z San Francisco, którzy jego zdaniem powinni być wykonani z wosku, bo będzie to ekonomiczniejsze, a równie dobre rozwiązanie. Za porównanie szefa policji do psa, który goni własny ogon, by zaimponować kochance, władze bezskutecznie próbowały go pozwać. Pisał też o wypadkach górniczych, wydarzeniach kulturalnych i wszystkim innym, co w mieście piszczy.

Artykuły Twaina odkrył w archiwach Bob Hirst, odpowiedzialny na uniwersytecie za Mark Twain Project.
Natrafiono na nie podczas digitalizacji archiwów prasowych (nikt nie zwrócił na nie uwagi, kiedy znajdowały się na mikrofilmach). Hirst nazwał odkrycie „otwarciem dużego pudełka z cukierkami”. Teksty były pisane w czasie, gdy Mark Twain przeżywał kryzys. „Zbliżał się do trzydziestki, 30 listopada 1865 roku, a było czymś niezwykłym w tamtych czasach, by ktoś do tego momentu nie wybrał sobie ścieżki kariery” ? tłumaczy Hirst. Twain bronił się przed zostaniem humorystą, ponieważ humor uznawano za podrzędny gatunek pisarstwa. Był zadłużony i dużo pił, rozważał też samobójstwo.

Niektóre teksty są niepodpisane, ale bez trudu udało się ustalić ich autorstwo, ponieważ charakteryzują się niepowtarzalnym, twainowskim stylem. „On znał miasto, należał do pewnego rodzaju bohemy, interesował się tym, co się dzieje. Po prostu snuł te opowieści z największą przejrzystością i największym humorem, jaki można sobie wyobrazić” – zachwala Hirst.

[aw]
źródło: SFGate, The Guardian
fot. Library of Congress

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy