Odkryto dokumenty FBI dotyczące ojca Sylvii Plath

20 sierpnia 2012


Peter K. Steinberg, badacz twórczości Sylvii Plath, odkrył dokumenty FBI, ujawniające, że ojciec poetki, Otto, był przedmiotem śledztwa agencji z powodu domniemanych proniemieckich sympatii podczas pierwszej wojny światowej.

Chociaż Otto Plath zmarł w 1940 roku, kiedy jego córka miała zaledwie 8 lat, wywarł na nią niemały wpływ, inspirując do napisania w 1962 roku pełnego goryczy poematu zatytułowanego „Tatuś”. „O każdym Niemcu myślałam: to ty. / A ich obleśny język / Niby parowóz, niby parowóz / Sapiąc wiozący mnie jak Żyda, / Żyda do Dachau, do Auschwitz, do Belsen” ? pisała o ojcu. „Zawsze byłam przerażona TOBĄ, / Z twą Luftwaffe, z indyczym bulgotem, / Z tym starannym wąsikiem, / Z jasnym okiem aryjskim. / Panzer-stworze, panzer-stworze, Ach Ty ? / Nie Bóg, ale swastyka.”

W rzeczywistości poza wikipedystycznymi materiałami oraz pełnymi emocjonalnego ładunku informacjami, zawartymi w poezji oraz dziennikach Sylvii Plath, niewiele było wiadomo na temat ojca poetki. Z dokumentów FBI wynika, że pochodzącego z Niemiec Otta, znakomitego entomologa i profesora na amerykańskich uniwersytetach, z uwagi na proniemieckie sympatie nieraz spotykały w życiu kłopoty.

Z powodu swojego miejsca urodzenia (Grabow, ówczesne Prusy Wschodnie) został pominięty przy ubieganiu się o stanowisko naukowe, chociaż przeprowadził się wraz z rodziną do Stanów w wieku 15 lat. Wiadomo, że stracił posadę sprzedawcy za niekupowanie obligacji wojennych, które miały wesprzeć działania na froncie. Miał także do czynienia z dyskryminacją na Uniwersytecie w Kalifornii oraz stracił posadę nauczyciela, pomimo, że ukończył prestiżowy college i uczelnię (później zwrócono mu posadę). Odnotowano również, że z uwagi na swoje poglądy polityczne trafił pewnego razu do aresztu.

W rozmowie ze śledczymi Otto powiedział, że jego rodzice przybyli do Stanów, „gdyż panowały tu lepsze warunki”, ale bronił swojej ojczyzny, mówiąc: „Niektóre rzeczy w Niemczech są marne, ale nie wszystkie; ludzie i ich charaktery nie są całkowicie zepsute.”

Raport śledczych ujawnił jednak nie tylko kłopoty, z jakimi borykał się mężczyzna z powodu swoich proniemieckich sympatii, ale również wnikliwe spostrzeżenia na temat jego natury.

Śledczy przeprowadzili wywiad środowiskowy pośród pracowników akademickich, którzy jednoznacznie oceniali, że „jego praca naukowa jest wspaniała”. Powiedzieli, że został zdegradowany do roli asystenta, częściowo dlatego, że „nie miał osobowości, która jest wymagana od wykładowcy na uniwersytecie – był bardzo nerwowy i nie potrafił przyciągnąć zainteresowania studentów”.

W dokumentach Otto Plath opisany został jako ponury mężczyzna o „chorobliwych skłonnościach”. FBI podsumowało, że był „człowiekiem, który się nie zaprzyjaźniał i z którym nikt tak naprawdę dobrze się nie znał”. Taka ocena psychologiczna daje również bezcenny wgląd w życie Sylvii, która nieustannie walczyła z depresją. Zdaniem jej męża, Teda Hughesa, nawroty choroby spowodowane była kompleksem Edypa na punkcie własnego ojca.

„Z pewnością ludzie będą chcieli przeczytać te dokumenty jako dowód lub potwierdzenie złego stanu zdrowotnego Plath” ? powiedział odkrywca materiałów, Peter K. Steinberg.

Heather Clark, która pisze biografię Plato i miała możliwość zapoznania się z dokumentami, powiedziała: „Oboje byliśmy zdziwieni, że one istniały? Plath miała negatywne podejście do swojej niemiecko-austriackiej tożsamości.” Jak podkreśliła, „pomaga to wytłumaczyć tą wymagającą imigrancką etykę pracy, którą Plath w pewnych aspektach odziedziczyła. Ludzie mówią o jej perfekcjonizmie, będącym częścią jej psychozy”.

Chociaż poetka opisała ojca w swoich dziennikach jako człowieka, który „w zaciszu swojego domu wielbi Hitlera”, Clark zastrzega, że dokumenty nie udowadniają jakoby Otto sympatyzował z nazistami. „On był pacyfistą. Może Sylvia źle coś zapamiętała albo wyżywała swoją złość na nim” ? skomentowała.

Całość dokumentów FBI zostanie ujawniona w październiku na międzynarodowym sympozjum na temat Sylvii Plath, które zostanie zorganizowane na Uniwersytecie Indiana w Bloomington.

Na zdjęciu załączonym do newsa mała Sylvia Plath wraz z rodzicami – Aurelią i Ottem.

fot. Smith College/Mortimer Rare Book Room

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy