Odkryto alternatywne zakończenie powieści „Oczy szeroko zamknięte”

27 czerwca 2015

oczy-szeroko-zamkniete-zakonczenie
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli wczesną, nieznaną dotąd wersję zakończenia powieści Arthura Schnitzlera, na podstawie której powstał słynny film Stanleya Kubricka „Oczy szeroko zamknięte” z Nicole Kidman i Tomem Cruisem.

Schnitzler wydał swą powieść w 1925 roku. Jej oryginalny tytuł brzmiał „Traumnovelle” (w polskim tłumaczeniu pt. „Jak we śnie” i filmowym „Oczy szeroko zamknięte”). Jest to historia wiedeńskiego lekarza, który usłyszawszy wyznanie żony o jej fantazjach erotycznych, udaje się w nocną eskapadę, by się zemścić. Dzięki pomocy przyjaciela trafia na bal maskowy, który przeradza się w orgię. W znanej nam wersji wszystkie grzechy zostały mężczyźnie wybaczone. Fridolin wraca po nocnej eskapadzie do domu, do żony Albertine i wyznaje, co robił. W odpowiedzi na to ona mówi mu, żeby nie martwić się o przyszłość, po czym małżonkowie wraz ze swą małą córeczką witają nowy dzień. W wersji Kubricka żona mówi jeszcze mężowi na koniec, że „musimy jak najszybciej zrobić coś bardzo ważnego”. Gdy ten pyta, co to jest, pada jednoznaczna odpowiedź: „pieprzyć się”.

Naukowcy z Cambridge odkryli jednak wersję wcześniejszą zakończenia, w której lekarz zostaje ukarany za zdradę żony. Kobieta nie wybacza mu i go przepędza. Kolejną różnicę stanowi reakcja Fridolina na orgię, którą widzi podczas nocnego balu. Tekst sugeruje, że lekarz nie poprzestał na przyglądaniu się z boku, ale bierze we wszystkim udział. Naukowcy odkryli także, że sama scena orgii znajdowała się najpierw w szkicu tragikomedii „Das weite Land” z 1908 roku, co oznacza, że autor napisał ją 17 lat przed „Traumnovelle”.

Arthur Schnitzler był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu. Był również lekarzem, a ze względu na zainteresowanie snami często porównywano go z Zygmuntem Freudem. Jego archiwum znajduje się na Uniwersytecie Cambridge. Podstawowy problem w analizie materiałów stanowi pismo autora. Badacz Andrew Webber powiedział, że istnieje „na świecie mała garstka ludzi, którzy potrafią odczytać pismo Schnitzlera”. Naukowcy planują niektóre strony opublikować w Internecie, licząc na pomoc w odszyfrowaniu lekarskiego pisma.

Poniższy list Schnitzlera daje pojęcie o tym, jakie autor „Traumnovelle” miał pismo:

Arthur-Schnitzler-pismo

[aw]
źródło: The Guardian
fot. Warner Bros., Schulson Autographs

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy