Od dziś można zwiedzać mieszkanie Astrid Lindgren!

14 listopada 2015

mieszkanie-astrid
Z okazji przypadającej na 14 listopada 108. rocznicy urodzin Astrid Lindgren spadkobiercy pisarki ogłosili, że od tego dnia jej mieszkanie przy ulicy Dalagatan 46 w Sztokholmie jest otwarte dla zwiedzających.

W mieszkaniu tym autorka „Pippi Pończoszanki” i „Dzieci z Bullerbyn” spędziła większość swojego życia. Na Dalagatan wprowadziła się w 1941 roku, kiedy jej mąż Sture awansował na prezesa Zrzeszenia Motorowego i rodzinę było stać na zakup większego lokum. Po śmierci męża i wyprowadzce dzieci mieszkała w nim dalej samotnie. Wychowana w duchu oszczędności i poszanowania dla rzeczy, przez wszystkie te dekady niewiele w nim zmieniała, jedynie rzeczy konieczne. Biografka pisarki Margareta Strömstedt zdradza w swej książce, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych mieszkanie wciąż wyglądało niemal tak samo, jak w latach czterdziestych. Ta sama sofa, jedynie obita na nowo, te same krzesła i okrągły stół, co na zdjęciach z lat pięćdziesiątych. W mieszkaniu tym Astrid również zmarła pod koniec stycznia 2002 roku, spokojnie i cicho w swoim własnym łóżku w pokoju od podwórza.

Do tej pory możliwe były jedynie wirtualne wycieczki po mieszkaniu pisarki. Od 14 listopada spadkobiercy Lindgren wyszli naprzeciw oczekiwaniom miłośników jej twórczości i postanowili udostępnić lokal zwiedzającym. Mieszkanie można oglądać jedynie w małych grupach. Bilety kosztują 150 koron szwedzkich. Jeśli wybieracie się do Szwecji i chcielibyście zobaczyć pokój, w którym tworzyła Astrid, jej biblioteczkę, fotel i inne przedmioty codziennego użytku, możecie zarezerwować bilet na specjalnie do tego celu założonej stronie internetowej.

[am]
fot. Astrid Lindgrens Sida/FB

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy