banner ad

Obraz namalowany przez Wyspiańskiego do dramatu „Bolesław Śmiały” wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza to 2 miliony złotych

9 grudnia 2020

W niedzielę 13 grudnia w Domu Aukcyjnym Agra-Art zostanie wystawiony na licytację obraz Stanisława Wyspiańskiego stworzony w 1903 roku do dramatu „Bolesław Śmiały”. Cena wywoławcza tego dzieła to 2 miliony złotych.

Pojawienie się na aukcji tego wielokrotnie opisywanego i reprodukowanego arcydzieła traktowane jest jako wydarzenie na rynku antykwarycznym. Pierwotnie portret wchodził w skład kolekcji artysty Leona Wyczółkowskiego, by następnie trafić do rodzinnych zbiorów krakowskiego kolekcjonera Zygmunta Kowalskiego. Praca Stanisława Wyspiańskiego przedstawia Józefa Sosnowskiego w roli króla Bolesława w sztuce „Bolesław Śmiały”.

Dramat ten (możecie go przeczytać w całości on-line) był pierwszą i jedyną sztuką, której Wyspiański nie był jedynie autorem. Artysta stał się kreatorem niemal każdego najdrobniejszego szczegółu jako scenograf, kostiumograf i współreżyser przedstawienia. Rozmach, barwność i pomysłowość, z jaką je zrealizowano, wzbudziły sensację i zagwarantowały autorowi wielki sukces.

Sportretowany na obrazie Józef Konstanty Nałęcz Sosnowski to aktor i reżyser. Wyspiański bardzo go cenił. To z myślą o nim napisał rolę Bolesława Śmiałego i chętnie angażował go jako reżysera swoich sztuk. Józef Sosnowski opracował szczegółową partyturę reżyserską „Bolesława Śmiałego” w wersji premierowej (1903), co uznane mu zostało za wielką zasługę. Podobno planował również opracować partytury innych sztuk Wyspiańskiego, jednakże zamiaru tego nigdy nie zrealizował.

Jak zauważają specjaliści, portret jest dziełem dojrzałym i w pełni prezentuje indywidualny styl artysty. Śmiało kładzione kolory i odważne zestawienia kontrastowych barw obwiedzione mocnym, czarny konturem to elementy charakterystyczne dla szczytowego okresu malarskiej twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Poza tym dzieło dowodzi wszechstronności artysty, który był również poetą, dramaturgiem i architektem.

Licytacja odbędzie się w niedzielę 13 grudnia o godz. 17:00 w Domu Aukcyjnym Agra-Art. Tego dnia wystawionych zostanie na sprzedaż 35 dzieł sztuki współczesnej oraz 87 obiektów sztuki dawnej.

[am]
fot. i źródło: Dom Aukcyjny Agra-Art/PAP

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy