banner ad

Nowy rekord: komiks o Supermanie sprzedany za ponad 3,2 miliona dolarów

25 sierpnia 2014

action-comics-nowy-rekord-1
Rekord z 2011 roku został pobity. Legendarny pierwszy numer Action Comics osiągnął na aukcji internetowej na eBayu nową najwyższą cenę przekraczającą 3,2 miliona dolarów.

Już na cztery i pół godziny przed zakończeniem licytacji cena komiksu wynosiła 2 300 119 dolarów, bijąc dotychczasowy rekord z 2011 roku, kiedy to egzemplarz Action Comics, należący prawdopodobnie niegdyś do Nicolasa Cage?a, został sprzedany za 2,16 miliona dolarów. Wystarczyły jednak ostatnie cztery godziny, aby wartość komiksu wzrosła na niespotykaną dotąd skalę. Kiedy wczorajsza aukcja dobiegła końca, wartość komiksu wynosiła już 3 207 852 dolarów. Tym samym pierwszy numer ?Action Comics?, w którym po raz pierwszy pojawił się Superman, pobił własny rekord najdroższego komiksu na świecie.

Od początku spekulowano, że cena za licytowany komiks może przewyższyć tę sprzed trzech lat. Nie tylko licytacja rozpoczęła się od wysokiej ceny wywoławczej 1 miliona dolarów, ale i stan egzemplarza uznawany jest za lepszy od tego, który rzekomo należał do Cage?a. Komiks oceniono na 9,0 w 10-stopniowej skali. Egzemplarzy, które mają podobny stan, jest na świecie zaledwie kilka.

Właściciel zakupił komiks w czerwcu 1938 roku za jedyne 10 centów. Aż do swojej śmierci przechowywał go w drewnianej skrzyni wysoko w górach Zachodniej Wirginii, gdzie jest suchy i chłodny klimat. W drugiej połowie lat 70., kiedy pojawiły się pogłoski o tym, że powstaje ekranizacja Supermana, spadkobiercy właściciela zdecydowali się sprzedać rarytas. Tak zaczęła się jego droga z rąk do rąk kolekcjonerów i handlarzy komiksów. W ostatnich latach cenny egzemplarz został zakupiony przez Darrena Adamsa (na zdjęciu), właściciela sklepu komiksowego w stanie Washington, który zdecydował się wystawić go na aukcję.

action-comics-nowy-rekord-2

action-comics-nowy-rekord-3

action-comics-nowy-rekord-4

{ks,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy