banner ad

Nowy komiks z przygodami Corto Maltese!

24 września 2015

corto-maltese-powraca-1
W dwadzieścia lat po śmierci włoskiego twórcy komiksowego Hugo Pratta do księgarń w Europie trafia nowy tom przygód jego najsłynniejszego bohatera, marynarza-awanturnika Corto Maltese.

Gdy na rynek pod okiem nowych twórców powrócili Lucky Luke, Blake i Mortimer oraz Asteriks, szef redakcji wydawnictwa Casterman, Benoît Mouchart, przekonał kolorystkę Pratta, Patrizię Zanotti, że czas dać nowe życie również Corto Maltese. Sprawa była o tyle łatwiejsza, że ? jak zapewnia Zanotti ? Pratt chciał, aby ktoś kontynuował po jego śmierci losy bohatera. Temat ten poruszał ponoć też w rozmowach z historykiem i znawcą swej twórczości, Dominiquem Petitfaux.

Przymiarki do wydania nowego komiksu trwały kilka lat. Wpierw za jego stworzenie miał odpowiadać Enrico Marini, potem brano pod uwagę duet Christophe Blain i Joann Sfar. Ostatecznie zadania podjęli się dwaj hiszpańscy twórcy, rysownik Ruben Pellejero i znany z serii „Blacksad” scenarzysta Juan Díaz Canales.

Nowy, trzynasty album zatytułowany „Sous le soleil de minut” (z fr. „Pod słońcem polarnym”) trafi do sprzedaży w Europie 30 września. Komiks dostępny będzie w wersji czarno-białej i kolorowej. Historia rozgrywa się tuż po wydarzeniach przedstawionych w pierwszym, najsłynniejszym tomie serii, „Ballada o Słonym Morzu”. Jest rok 1915. Corto przebywa w San Francisco, gdzie otrzymuje list od swego dawnego przyjaciela, Jacka Londona. Umierający pisarz powierza mu prośbę: aby odnalazł jego ukochaną z dzieciństwa i dostarczył jej pożegnalny list. W zamian za spełnienie prośby London obiecuje bohaterowi niesamowity skarb. Corto podejmuje wyzwanie i udaje się na daleką północ kontynentu Amerykańskiego.

corto-maltese-powraca-2

„Pod słońcem polarnym” to pierwszy z planowanej serii nowych komiksów o Corto Maltese. Zgodnie z zapowiedziami wydawcy następny tom ma ukazać się za jakieś dwa lata.

Wznowienie komiksów o współczesnym Ulissesie, niespokojnym duchu, który na początku XX wieku przemierzał cały świat w poszukiwaniu przygód, wydaje się naturalnym posunięciem, biorąc pod uwagę popularność serii. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Castermana, Corto Maltese należy do najpopularniejszych bohaterów komiksowych na rynku frankofońskim. Najnowszy tom ukaże się we Francji w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę 13. tomu „Corto Maltese”:

corto-maltese-powraca-3

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy