Nowy gatunek węża nazwany na cześć Salazara Slytherina z serii książek o Harrym Potterze

27 kwietnia 2020


W lasach północno-wschodnich Indii został zidentyfikowany nowy gatunek węża z rodziny grzechotnikowatych. Otrzymał on nazwę Trimeresurus salazar, czyli grzechotnik Salazara, zainspirowaną postacią czarodzieja z serii książek o Harrym Potterze.

Jak doskonale wiedzą wszyscy zaznajomieni z sagą J.K. Rowling, Salazar Slytherin to jeden z czworga legendarnych czarodziejów, którzy założyli poszczególne domy w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Godryk Griffindor za największą cnotę miał odwagę i pod takim hasłem założył swój dom, Rowena Ravenclaw ceniła bystrość, a Helga Hufflepuff ? uczciwość i pracowitość. Salazar Slytherin natomiast, czarodziej czystej krwi, mistrz legilimencji (wydobywania i odczytywania wspomnień), na pierwszym miejscu zawsze stawiał ambicję i przebiegłość. Wyróżniało go też to, że obdarzony był rzadką umiejętnością rozmawiania z wężami.

Grzechotnik Salazara jest drugim gatunkiem węża odkrytym w czasie najnowszego projektu badawczego prowadzonego w regionie Arunachal Pradesh u stóp wschodnich Himalajów. Do tej pory ekosystem tych lasów był słabo udokumentowany, ponadto same grzechotniki nie są łatwe do odróżnienia i subtelne różnice gatunkowe łatwo w ich przypadku przeoczyć.

Trimeresurus salazar dołączył do rodziny liczącej łącznie około 50 odmian, charakteryzującej się obecnością długich zębów jadowych i receptorów ciepła umiejscowionych w policzkowej części głowy. Według naukowców prowadzących projekt, T. salazar wykazuje spore podobieństwa do T. septentrionalis, T. insularis i T. albolabris. Przy bliższej obserwacji widać jednak również kluczowe różnice: inną liczbę zębów i kształt narządu kopulacyjnego, ponadto samce mają też charakterystyczny pomarańczowy pasek z boku głowy i wzdłuż tyłowia. Analiza genomu ostatecznie potwierdziła, że ten gatunek nie został wcześniej opisany.

To nie pierwszy raz, kiedy Harry Potter zainspirował świat biologii. Gatunek osy zidentyfikowany w 2014 roku nazwano Ampulex dementor, na cześć przerażających strażników Azkabanu, w 2016 natomiast nową odmianę pająka ochrzczono Eriovixia gryffindori, ponieważ jego kształt do złudzenia przypomina Tiarę Przydziału.

Dokładne szczegóły odkrycia zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Zoosystematics and Evolution”. Jak czytamy w artykule, projekty badawcze prowadzone w regionie Arunachal Pradesh mają za zadanie „dokumentować bioróżnorodność, której zagrażają rozmaite działania rozwojowe w rodzaju poszerzania dróg, budowy hydroelektrowni czy ekspansji rolnictwa”. Chwytliwa nazwa nawiązująca do popularnej serii to jeden ze sposobów na przyciągnięcie uwagi szerszej grupy odbiorców i zainteresowanie ich problemami ekologicznymi w regionie.

[kch]
fot. Aamod Zambre i Chintan Seth, Eaglenest Biodiversity Project

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy