Nowy film fabularny o Hemingwayu to pierwsza od 55 lat hollywoodzka produkcja kręcona na Kubie. Zobacz zwiastun

22 marca 2016

film-o-hemingwayu-zwiastun
Do sieci trafił zwiastun nowego filmu fabularnego o Erneście Hemingwayu. Obraz oparty na wspomnieniach dziennikarza Denne?a Barta Petitclerca jest pierwszą od ponad 50 lat hollywoodzką produkcją, którą nakręcono na Kubie.

Film „Papa. Hemingway na Kubie” opowiada o młodym dziennikarzu pracującym pod koniec lat 50. dla jednej z gazet w Miami. Zafascynowany twórczością Hemingwaya, postanawia napisać do swojego idola list. Nie ma jednak odwagi go wysłać. Robi to za niego dziewczyna. Kiedy w redakcji rozdzwania się telefon, a osoba po drugiej stronie linii przedstawia się jako Ernest Hemingway, dziennikarz myśli w pierwszej chwili, że któryś z kolegów robi sobie z niego żarty. Ale to rzeczywiście pisarz, który nie tylko chwali młodego mężczyznę za list, ale też zaprasza do siebie na wspólne łowienie ryb. Dziennikarz udaje się do Hawany, aby spotkać się z Hemingwayem, tymczasem do stolicy wchodzą oddziały Fidela Castro.

Scenariusz filmu napisał w oparciu o swoje wspomnienia dziennikarz Denne Bart Petitclerc. Spotkanie na Kubie dało początek jego przyjaźni z Ernestem Hemingwayem, która trwała aż do samobójczej śmierci pisarza w 1961 roku. Podczas jednej ze wspólnych wypraw na ryby Hemingway powiedział dziennikarzowi, że pracuje nad książką, na podstawie której powstałby wspaniały film. Chodziło o wydaną dziewięć lat po śmierci autora powieść „Wyspy na Golfsztromie”. To później Petitclerc, który miał już doświadczenie filmowe, odpowiadał za adaptację książki na ekran filmowy.

„Papa. Hemingway na Kubie” to ostatni projekt, nad którym pracował Petitclerc. Dziennikarz nie doczekał jednak jego realizacji. Zmarł w 2006 roku na raka płuc, gdy film wciąż był jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.

Zdjęcia do filmu powstały w 2014 roku na Kubie. To pierwsza hoolywoodzka produkcja z amerykańskimi aktorami, którą realizowano w tym kraju od czasu przewrotu w 1959 roku. Ekipa filmowa mogła kręcić wszędzie tam, gdzie miały miejsce wydarzenia przedstawione w scenariuszu. Producenci otrzymali dostęp do najbardziej znanych lokalizacji Hawany (m.in. dawnego pałacu rządowego, który przed laty przekształcono w muzeum na cześć rewolucji Castro), mogli również robić zdjęcia wewnątrz Finca Vigia, czyli w domu Hemingwaya, do którego turyści obecnie nie mają wstępu (muszą zadowolić się jedynie zaglądaniem przez okno).

Amerykańska premiera filmu „Papa. Hemingway na Kubie” w reżyserii Boba Yariego zapowiedziana jest na 29 kwietnia. W roli Ernesta Hemingwaya na ekranach zobaczymy Adriana Sparksa. Dziennikarza zagrał Giovanni Ribisi. W epizodycznej roli pojawia się również prawnuczka pisarza, Mariel Hemingway. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun produkcji:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy