banner ad

Nowy 10-funtowy szkocki banknot z wizerunkiem Sir Waltera Scotta

1 czerwca 2017


Bank Szkocji zaprezentował wygląd nowego 10-funtowego banknotu, który zostanie wprowadzony do obiegu jesienią 2017 roku. Zdobi go nowy wizerunek pisarza Sir Waltera Scotta, autora takich powieści, jak „Rob Roy” czy „Ivanhoe”.

Sir Walter Scott szczególnie zasługuje na podobne upamiętnienie, ponieważ oprócz swojej twórczości literackiej, którą pobudzał zainteresowanie czytelników baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji, odegrał również kluczową rolę w kampanii mającej wywrzeć presję na parlament, aby pozwolono szkockim bankom kontynuować drukowanie własnych banknotów. Jedna z tych finansowych instytucji, Bank Szkocji, niejako w ramach hołdu dla pisarza, po dziś dzień drukuje wszystkie nominały z jego wizerunkiem (pozostałe dwie, które drukują własne pieniądze, to Królewski Bank Szkocji i Clydesdale Bank).

Nowy banknot wyprodukowano z polimeru, który jest czystszym, bezpieczniejszym i trwalszym materiałem niż papier. Obok pisarza widnieje na nim front budynku Museum on the Mound. Z kolei na odwrotnej stronie możemy zobaczyć słynny na całym świecie wiadukt Glenfinnan nad rzeką Finnan, po którym jedzie parowóz ciągnący wagony turystyczne. Ta charakterystyczna budowla pojawiła się m.in. w serii filmów o Harrym Potterze. To właśnie tą drogą uczniowie podążali do Hogwartu.

Warto przypomnieć, że we wrześniu nowy literacki banknot 10-funtowy pojawi się także w angielskiej części Zjednoczonego Królestwa. Będzie on przedstawiać Jane Austen.

[am]
źródło: Which

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy