Nowe badanie potwierdza, że czytanie może uchronić przed demencją. Tryb życia i problemy zdrowotne najprawdopodobniej nie mają wpływu

25 czerwca 2018


Prestiżowy tygodnik medyczny Journal of the American Medical Association opublikował wyniki zakrojonego na szeroką skalę badania, z którego wynika, że istnieje wyraźny związek między uczestniczeniem w późniejszym wieku w takich aktywnościach intelektualnych jak czytanie a zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji.

Naukowcy we współpracy z departamentem zdrowia Hongkongu przeprowadzili badania na 15 582 mieszkańcach regionu powyżej 65 roku życia (63,9% ? czyli 9950 osób ? stanowiły kobiety, średnia wieku wynosiła 74 lata), którzy nie chorowali na demencję. Pierwsze testy przeprowadzono w 2005 roku, ocenę kontrolną wykonano rok później (aby wykluczyć pacjentów, u których demencja rozwinęła się na wczesnym etapie testu, co znaczyłoby, że czynniki mające wpływ na ich stan odegrały rolę przed rozpoczęciem badań). Następnie w 2012 roku, czyli po siedmiu latach, osoby te poddano ponownym testom.

Jak zauważono, uczestnictwo w późniejszym wieku w aktywnościach intelektualnych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji, albo też opóźnić jej rozwój. Do aktywności intelektualnych, które mają na to wpływ, zaliczono czytanie książek, prasy i czasopism, ale też grę w gry planszowe, karty, chińskiego madżonga czy obstawianie wyścigów konnych. Co znamienne, równie wyraźnego związku nie zauważono w przypadku prowadzenia zdrowego stylu życia (do którego zaliczono regularne ćwiczenia fizyczne, spożywanie owoców i warzyw, unikanie palenia tytoniu), czy też przechodzenia problemów fizycznych i zdrowotnych (jak kłopoty z krążeniem lub poruszaniem się, depresja i zaburzenia czucia).

Choć są to już kolejne badania, które wskazują na rolę aktywności intelektualnej w ochronie przed demencją, autorzy twierdzą, że jako pierwsi objęli testem inne aktywności pacjentów, dzięki czemu można było dokonać porównania.

Niektórzy eksperci są jednak ostrożni w optymizmie i twierdzą, że badanie nie zagłębia się w mechanizmy zachodzące między aktywnością intelektualną a demencją, co oznacza, że relacja przyczynowo-skutkowa może być odwrotna. Czyli równie dobrze to nie czytanie czy gry planszowe wpływają na zmniejszenie ryzyka pojawienia się demencji, a osoby, które dotyka otępienie, po prostu przestają się interesować aktywnościami intelektualnymi. Warto też pamiętać, że wyniki osiągnięte w konkretnej grupie etnicznej niekonieczne pokryłyby się z takimi samymi badaniami przeprowadzonymi na innych populacjach. Bez względu na to, myśląc o członkach rodziny dotkniętych demencją, warto pamiętać o prezentach w postaci książek czy gazet. Zawsze jest szansa, że pomożemy im w zahamowaniu procesu rozwoju choroby, a przynajmniej pozwolimy miło spędzić czas.

[aw,am]
fot. AO’D/Flickr
źródło: JAMA Psychiatry, Bustle, Time, Big Think

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy