banner ad

Nowa powieść Juliana Barnesa zapowiedziana na luty 2018

4 sierpnia 2017


Laureat Nagrody Bookera z 2011 roku za powieść „Poczucie kresu” zapowiada nową książkę. „The Only Story” (z ang. „Jedyna historia”) opowiadać będzie o związku młodego mężczyzny ze starszą od niego o blisko trzydzieści lat kobietą. Powieść ukaże się w lutym 2018 roku.

„Większość z nas ma tylko jedną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu przydarzy się tylko jedno: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale jest tylko jedna historia, która ma znaczenie, tylko jedna warta opowiedzenia. Ta jest moja” ? to słowa narratora książki, Paula.

Jedyna warta opowiedzenia historia Paula zaczyna się w latach 60. na statecznych przedmieściach Londynu. Jako dziewiętnastoletni młodzieniec bohater przyjeżdża na wakacje z uczelni do domu. Nakłoniony przez matkę zapisuje się do miejscowego klubu tenisowego. W jednym z turniejów rozgrywanych w parach mieszanych jego partnerką zostaje pani Macleod. Kobieta ma 48 lat, jest ironiczna i pewna siebie. Na pierwsze imię ma Susan. Jest mężatką z dwoma dorosłymi córkami. Wkrótce Paul i Susan zostają kochankami.

Na kartach powieści Paul spogląda w przeszłość i opisuje swój związek z Susan: jak zakochali się w sobie, jak wyswobodził ją z jałowego małżeństwa, jak układali sobie wspólnie życie i jak to wszystko bardzo powoli zaczęło się rozpadać, gdy Susan pogrążyła się w alkoholizmie, a miłość przemieniła się we współczucie i gniew.

Brytyjski wydawca zapowiada „The Only Story” jako głęboką i boleśnie smutną powieść o miłości. A w tym temacie, jak wiemy, Barnes jest niezrównanym mistrzem.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy