Nowa powieść Johna Irvinga zapowiedziana na listopad!

10 sierpnia 2015

irving-14ta-powiesc
Autor „Świata według Garpa” i „Regulaminu tłoczni win” skończył pisać swoją czternastą powieść. Światowa premiera „Avenue of Mysteries” (z ang. „Aleja Tajemnic”) zapowiedziana jest na listopad 2015 roku.

„To dla mnie krótsza powieść, porównywalna długością do ?W jednej osobie?” – poinformował Irving na swoim fanpage?u na Facebooku. Bohaterem książki jest Juan Diego, Amerykanin, który urodził się i wychowywał w Meksyku wraz ze swoją młodszą o rok siostrą. Dziewczynka miała na imię Lupe i potrafiła czytać innym w myślach, dlatego wiedziała dużo na temat przeszłości. Jak jednak twierdziła, znała też mniej więcej przyszłość, a konkretniej przyszłość swoją i brata. Do czego zdolna była trzynastolatka, która myślała, że może zmienić to, co ma nadejść?

Juan Diego, już jako starszy mężczyzna, wybiera się w podróż na Filipiny, a wraz z nim – jego sny i wspomnienia, szczególnie te najbardziej żywe z czasów młodości spędzonej w Meksyku. Podczas pobytu na Filipinach przeszłość i przyszłość Juana splatają się z teraźniejszymi wydarzeniami i wiele wskazuje, że ma to związek z jego jasnowidzącą siostrą.

Pomysł na nową powieść ma swój daleki rodowód, który sięga aż 23 lata wstecz. Najpierw Irving pisał scenariusz filmu „Escaping Maharashtra”, jednak nigdy go nie ukończył. Ostatecznie przekształcił opisaną w nim historię w powieść zatytułowaną „Syn cyrku”. Później zaczął pracować nad scenariuszem filmu na podstawie tej książki. Projekt zaczął jednak z czasem ewoluować. Irving zmienił nie tylko miejsce akcji z Indii na Meksyk, ale też praktycznie wszystkie wątki. W końcu uznał, że scenariusz filmu nie ma nic wspólnego z powieścią za wyjątkiem tytułu. Zaczął więc na bazie scenariusza „Syna cyrku” tworzyć nową powieść o tytule „Avenue of Mysteries”. Tytuł książki zaczerpnięty został od nazwy autentycznej ulicy w Meksyku.

Autor chce, aby na tylnej obwolucie książki znalazło się jego powyższe zdjęcie wykonane przez syna, Everetta Irvinga. W tle widzimy ulicę Zaragoza, która pojawia się w nowej powieści. Powieść ukaże się w Polsce w styczniu 2016 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

[am,ks]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy