Nowa powieść Iana McEwana zapowiedziana na jesień. Ma to być najbardziej epicka książka w jego dorobku

19 stycznia 2022

Ian McEwan, zdobywca Nagrody Bookera za „Amsterdam”, autor bestsellerowych powieści „Pokuta” czy „Maszyny takie jak ja”, opublikuje we wrześniu nową powieść. Książka zatytułowana „Lessons” (z ang. „Lekcje”) określana jest przez brytyjskiego wydawcę, oficynę Jonathan Cape, najbardziej epicką książką w dorobku pisarza.

320-stronicowa „Lessons” ma być wielką medytacją na temat historii ludzkości opowiedzianą przez pryzmat życia jednego człowieka. Głównym bohaterem książki jest Roland Baines. Poznajemy go jako 11-letniego młodzieńca. Gdy świat wciąż wylizuje się z ran poniesionych podczas II wojny światowej, a żelazna kurtyna została zamknięta, życie chłopaka wywraca się do góry nogami. Przebywając daleko od opiekuńczej matki, w niezwykłej szkole z internatem, swoją bezbronnością Roland przyciąga nauczycielkę gry na pianinie. Pozostawi to na nim blizny i wspomnienie miłości, które nigdy nie zniknie.

W dorosłym życiu od Rolanda odejdzie żona, zostawiając go samego z maleńkim synem. Bohater jest zmuszony zmierzyć się z rzeczywistością swojej niespokojnej egzystencji. Gdy promieniowanie z Czarnobyla rozprzestrzenia się po całej Europie, zaczyna szukać odpowiedzi, zagłębiając się w historię swojej rodziny Te poszukiwania będą trwać do końca jego życia.

Od kryzysu sueskiego po kryzys kubański, od upadku muru berlińskiego po obecną pandemię i zmiany klimatyczne – Roland czasami płynie z prądem historii, ale częściej buntuje się przeciw niej. Gnębiony straconymi możliwościami, szuka pocieszenia wszelkimi możliwymi środkami – w muzyce, literaturze, przyjaźniach, seksie, polityce i wreszcie tragicznie przerwanej, a ostatecznie też ocalonej miłości.

Życiowa podróż bohatera rodzi pytania. Czy możemy przejąć pełną kontrolę nad naszym życiem bez wyrządzania szkody innym? W jaki sposób wydarzenia globalne, na które nie mamy wpływu, kształtują nasze życie i nasze wspomnienia? Czego tak naprawdę możemy się nauczyć z traum z przeszłości?

Dyrektor wydawnicza Michal Shavit z oficyny Jonathan Cape mówi, że „Lessons” to „uniwersalna opowieść o miłości, akceptacji i poświęceniu, tęsknocie, pożądaniu oraz krzywdzie z dzieciństwa i jej długiemu oddziaływaniu”.

Światowa premiera powieści zapowiedziana jest na wrzesień 2022 roku.

[edm]
fot. The Origins Podcast

Tematy: , ,

Kategoria: newsy