Nowa nagroda literacka ma honorować thrillery, w których nie występuje przemoc wobec kobiet

26 stycznia 2018


Bridget Lawless, scenarzystka filmowa i autorka materiałów edukacyjnych na temat przemocy, ma dość powieści z gatunku thrillera, w których kobiety są bite, prześladowane, wykorzystywane seksualnie, gwałcone lub mordowane. Postanowiła więc utworzyć nagrodę literacką honorującą książki, które będą pozbawione przemocy wobec kobiet.

Jak wyjaśnia inicjatorka nagrody, pomysł został częściowo zainspirowany zarzutami przeciwko amerykańskiemu producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi i późniejszej akcji #MeToo. Była również przerażona ilością przemocy wymierzonej w bohaterki płci żeńskiej w powieściach z gatunku thrillera. Krzywdy te były sformułowane i opisane tak zwyczajnie i powszechnie”, że sprawia to, iż „kobiety są postrzegane jako naturalne ofiary przemocy, napaści na tle seksualnym i morderstw w fikcji literackiej”.

Zdaniem Lawless takie przedstawianie kobiet wpływa na nie „pośrednio i bezpośrednio” i odzwierciedla powszechny stosunek wobec kobiet ? jako bezbronnych, dręczonych ofiar. „W świetle zarzutów, jakie teraz się pojawiają, w końcu jasne jest, że taka postawa przekłada się dla wielu mężczyzn na prawdziwe życie i sposób, w jaki widzą i traktują kobiety” ? mówi Lawless.

Scenarzystka uważa, że dobre „wzory do naśladowania, zarówno prawdziwe, jak i wymyślone, są niezwykle ważne w walce kobiet o równość” i że fikcja literacka może służyć do pokazania, co się staje, gdy kobiety nie chcą być ofiarami, powstają i mówią o niesprawiedliwości. Lawless zamierza udowodnić czytelnikom, że istnieje wiele książek, które spełniają takie kryteria, zaś producentom i reżyserom uświadomić, że mają większy wybór i istnieją opowieści, dzięki którym nie muszą obsadzać aktorek i aktorów jedynie w roli ofiar lub seksualnych drapieżców. „Chcę znaleźć pisarzy, którzy wymyślili coś innego” ? mówi Lawless.

Nagrodę Staunch Book Prize będą mogli otrzymać pełnoletni twórcy płci żeńskiej lub męskiej, niezależnie od narodowości. Do nagrody można zgłaszać zarówno książki wydane tradycyjnie, jak i te publikowane samodzielnie, również w formie ebooków. Zwycięzca otrzyma 2 tysiące funtów. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 25 listopada, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet.

Co sądzicie o takim pomyśle na nagrodę?

[am]
źródło: The Bookseller

Tematy: ,

Kategoria: newsy