Nowa nagroda literacka imienia Henryka Sienkiewicza dla literatury pop

1 września 2014

nagroda-literacka-im-henryka-sienkiewicza
Macie już dość nagród literackich przyznawanych wąskiemu gronu twórców reprezentujących jedynie tzw. literaturę wysoką? Portal Dzika Banda z myślą o was powołał do życia nową Nagrodę Literacką imienia Henryka Sienkiewicza.

Nagroda przyznawana będzie autorowi najlepszej polskiej popowej powieści roku, którą w głosowaniu wyłoni ośmioosobowa kapituła nagrody. Poza prestiżowym mianem będzie ona również miała znaczną wartość materialną. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych ufundowane przez portal.

Jak tłumaczą pomysłodawcy nagrody, ma ona na celu promować i wyróżniać pisarzy, którzy w Polsce wydają książki cenione przez czytelników, a nie jedynie przez jury nagród literackich. We współpracy z Instytutem Książki (w kapitule zasiadać będzie reprezentujący tę instytucję Szymon Kloska), Dyskusyjnymi Klubami Książkowymi i kapitułą nagrody wybierana będzie powieść, która jest popowa (dowolność gatunkowa: od fantastyki, grozy, przez kryminał, po obyczaj), a przy tym prezentuje świetny poziom literacki.

Możecie zapytać: dlaczego Sienkiewicz? To proste. Otóż dziś nasz noblista niesprawiedliwie postrzegany jest jako autor lektur szkolnych, a przecież w czasach swej świetności był wielbionym przez czytelników autorem, zaś jego twórczość nie ograniczała się jedynie do „Trylogii”, „Quo vadis” i „Krzyżaków”. Pisał też humoreski, mroczne opowiadania, epickie powieści obyczajowe i reportaże. No a przede wszystkim Sienkiewicz to synonim wielkiego sukcesu rynkowego. Trudno bowiem znaleźć polskiego autora, który cieszyłby się tak wielką popularnością w kraju i poza jego granicami. Dla przykładu: do 1916 roku angielskie tłumaczenie zaledwie jednej jego powieści, „Quo vadis”, przekroczyło nakład 1,5 miliona egzemplarzy.

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznawana będzie dwuetapowo. Wpierw ogłoszona zostanie lista maksymalnie dziesięciu powieści nominowanych do nagrody. Ma to mieć miejsce w listopadzie każdego roku podczas przygotowanej przez portal imprezy „POP! FESTIVAL”. Z kolei wyłonienie zwycięzcy, połączone z ogłoszeniem programu kolejnej edycji festiwalu, nastąpi w kwietniu. Do nagrody nominowane będą mogły być powieści wydane w Polsce w okresie między 31 lipca poprzedniego roku, a 31 lipca roku obecnego. Skład kapituły nagrody, terminy nadsyłania przez wydawców książek oraz program „POP! FESTIVAL” ogłoszone zostaną na początku września. Dzika Banda wierzy, że Nagroda im. Henryka Sienkiewicza, podobnie jak planowany festiwal, staną się ważną częścią życia kulturalnego w naszym kraju, a my z całego serca ich pomysłowi przyklaskujemy.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy