Nowa księgarnia w Chinach wygląda jak książka, która spadła z nieba do jeziora. Przestrzeń do czytania znajduje się częściowo pod wodą

29 września 2022

Chińskie księgarnie słyną z niekonwencjonalnych rozwiązań architektonicznych. Kolejna, która chce zapewnić klientom kontakt z książką w wyjątkowym otoczeniu, powstała nad jeziorem Xinglong w mieście Chengdu.

Zaprojektowana przez chińskie studio MUDA Architects księgarnia z kształtu przypomina książkę położoną grzbietem do góry. Koncepcja zakładała bowiem, że budynek będzie wyglądał jak „książka, która spadła z nieba” na dno jeziora. Stworzono więc projekt będący architektoniczną wizualizacją tej metafory.

Trzeba podkreślić, że jezioro jest ważnym elementem wpływającym na klimat panujący w księgarni. Ściana osłonowa budynku wykonana została ze szkła i znajduje się częściowo poniżej poziomu wody. W środku, wzdłuż okien, postawiono rząd stolików i krzeseł, dzięki czemu powstała przestrzeń pełniąca funkcję czytelni i zarazem kawiarni. Można się tam zrelaksować z książką i napojem, podziwiając stale zmieniającą się podwodną przyrodę.

Część elewacji od strony jeziora została zaprojektowana tak, aby uwzględnić wyższy poziom wód w sezonie powodziowym. Ciche i przytulne wnętrze chronią cztery warstwy szkła hartowanego o wysokiej odporności na ciśnienie i uderzenia.

Jak podkreślają architekci, obiekt ma pozwolić przychodzącym zanurzyć się w spokojnym otoczeniu, a naturalne elementy zastosowane w wyposażeniu wnętrza sprzyjają idei czytania w naturze.

Budynek miał wtopić się w otoczenie, dlatego spadzisty dach przy okazji koresponduje z zarysem trawiastego zbocza znajdującego się w pobliżu, a panele tytanowo-cynkowe użyte do jego wykonania tworzą teksturę przypominającą lśniące w słońcu rybie łuski.

Księgarnia należy do sieci marki Citic Bookstore. Przyciągający wzrok projekt architektoniczny znalazł się na krótkiej liście nominowanych w konkursie architektonicznym Dezeen Awards 2022 w kategorii budynków biznesowych.

[edm]
fot. MUDA Architects

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy