banner ad

Notka Victora Hugo wzywająca do bycia hojnym wobec ubogich została wystawiona na sprzedaż

8 grudnia 2015

notka-hugo-o-ubogich
Notka, w której francuski pisarz Victor Hugo wzywa nieznanego nam adresata do hojnego wspierania ubogich, została wystawiona na sprzedaż. Cena za niewielki kawałek kartki z odręcznym pismem autora wynosi 3 tysiące dolarów.

Victor Hugo znany był z życzliwego stosunku do ubogich, o czym świadczy m.in. powieść „Nędznicy” traktująca o życiu nędzarzy w ówczesnym Paryżu. W swym testamencie napisał: „Przekazuję ubogim 50 000 franków. Pragnę być przewieziony na cmentarz karawanem dla biednych. Zakazuję nabożeństw żałobnych w kościołach; proszę wszystkich o modlitwę za moją duszę. Wierzę w Boga”.

W tonie tym napisana jest również notka wystawiona na sprzedaż: „Bądź łaskaw dać 100 franków ubogim w twoim kraju. Victor Hugo”. Firma Raab Collection z Pensylwanii specjalizująca się w handlu historycznymi pismami i autografami nabyła tę niewielką karteczkę od nieujawnionej z nazwy biblioteki uniwersyteckiej. Nie wiadomo, czy był to autograf i zalecenie złożone w książce spotkanemu przypadkiem czytelnikowi, czy może liścik przekazany współtowarzyszowi podróży, ale przesłanie tekstu jest jasne. Określenie „dać 100 franków” oznaczało wówczas w potocznej mowie „bycie hojnym”. Hugo sugerował więc adresatowi, że jego obowiązkiem jest pomagać biednym, gdy wróci do swojego kraju. Jak informuje Raab Collection, choć pisarz zapewne wielokrotnie przekazywał tego typu uwagi napotkanym ludziom, badaczom znany jest tylko jeszcze jeden podobny liścik, który trafił kiedykolwiek na sprzedaż.

Na załączonym zdjęciu możecie zobaczyć oryginał wystawionej na sprzedaż notki Victora Hugo.

[aw,am]
fot. Raab Collection

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy