Nominacje do Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku

24 lutego 2012

Przewodnik po estońskich skarpetkach, praca na temat roli grzybów w sztuce chrześcijańskiej oraz przegląd po współczesnych krzesłach biurowych znalazły się wśród książek nominowanych do brytyjskiej nagrody Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki Roku.

O prestiżowy tytuł powalczą następujące pozycje literackie:

„Cooking with Poo” („Gotowanie z Poo” albo? „Gotowanie z Kupą”) autorstwa Saiyuud Diwong. Tajska książka kucharska. Słowo ?poo? po tajsku oznacza ?kraba? i jest pseudonimem autorki. Tłumacze przekładający tytuł na język angielski najwidoczniej nie uwzględnili jednak ?drobnej? dwuznaczności tego słowa, stąd nominacja.

„A Century of Sand Dredging in the Bristol Channel: Volume Two” („Stulecie wydobywania piasku w Kanale Bristolskim”) autorstwa Petera Gossona. Książka dokumentuje handel piaskiem od jego powstania w 1912 roku do dnia dzisiejszego, skupiając się przede wszystkim na walijskim wybrzeżu.

„Estonian Sock Patterns All Around the World” („Estońskie wzory skarpet na całym świecie”) autorstwa Aino Praakli. Książka traktuje o wszelkich skarpetach i pończochach na świecie robionych ręcznie według estońskiego wzornictwa.

„The Mushroom in Christian Art” („Grzyby w sztuce chrześcijańskiej”) autorstwa Johna A. Rusha. W książce tej autor ujawnia, że Jezus jest uosobieniem Świętego Grzyba, Amanita muscaria.

„The Great Singapore Penis Panic And the Future of American Mass Hysteria” („Wielka singapurska panika penisowa i przyszłość amerykańskiej histerii masowej”) autorstwa Scotta D. Mendelsona. Książka analizuje fenomen „Koro” ? epidemii psychiatrycznej, która wybuchła w Singapurze w 1967 roku wśród mężczyzn. Doświadczali oni ostrego lęku przed śmiercią spowodowaną wciągnięciem penisa w głąb brzucha.

„Mr Andoh’s Pennine Diary: Memoirs of a Japanese Chicken Sexer in 1935 Hebden Bridge” („Dziennik peniński pana Andoha: Wspomnienia japońskiego seksera kurczaków w 1935 roku w Hebden Bridże”) autorstwa Stephena Curry i Takayoshi Andora. Historia pana Andoha, który w latach 30. udał się z Japonii do Yorkshire w celu przeszkolenia pracowników wylęgarni w sztuce określania płci piskląt jednodniowych.

„A Taxonomy of Office Chairs” („Systematyka krzeseł biurowych”) autorstwa Jonathana Olivaresa. Wyczerpujący przegląd ewolucji współczesnego krzesła biurowego.

Nagroda przyznawana jest przez brytyjski miesięcznik Bookseller oraz Diagram Group od 1978 roku. Zwycięzca zostanie wybrany przez publiczne głosowanie, a wyniki ogłoszone w piątek 30 marca 2012.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy