banner ad

„Nocne życie” Lehane?a otrzymało nagrodę im. Edgara Allana Poe za 2013 rok

6 maja 2013

"Nocne życie" z nagrodą Edgara za 2013 rok
2 maja podczas uroczystego bankietu w nowojorskim Grand Hyatt Hotel przyznano coroczne nagrody im. Edgara Allana Poe. W kategorii „najlepsza powieść” zwyciężyło „Nocne życie” Dennisa Lehane?a.

Nagrodzona powieść to wielowymiarowa historia rozgrywająca się w czasach prohibicji, gdy popełnienie grzechu było powodem do świętowania, a występek uważano za cnotę obywatelską. W „Nocnym życiu” alkohol leje się strumieniami, kule świszczą w powietrzu, a Joe Coughlin, najmłodszy syn znanego w całym mieście kapitana policji, rozpoczyna oszałamiającą wspinaczkę po szczeblach organizacji gangsterskiej, która rzuca go z Bostonu czasów jazzu do tętniącej życiem dzielnicy łacińskiej w Tampie i na słoneczną Kubę.

„To fajny zaszczyt wygrać jedną z nagród, w szczególności dlatego, że jest to moja pierwsza od osiemnastu lat nominowana powieść. Dobrze wiedzieć, że najwyraźniej w końcu robię coś właściwie” ? napisał autor w meilu do redakcji „The Boston Globe”. O właściwą metodę pisania Lehane nie powinien się chyba jednak martwić, biorąc pod uwagę, że w swoim dorobku ma tak cenione i popularne tytuły, jak „Rzeka tajemnic” czy „Wyspa tajemnic”.

W naszej redakcyjnej recenzji Ewelina Dyda określiła „Nocne życie” jako „genialny kawałek prawdziwie epickiego tekstu. Powieść w stu procentach. Ciekawe i z precyzją skonstruowane tło historyczno-obyczajowe, bohaterowie z krwi i kości, obdarzeni w każdym przypadku indywidualną osobowością. Wciągająca narracja z zaskakującymi zwrotami akcji. Namiętności gorące jak upał na Kubie, przyjaźnie, które po ciemnej stronie życia okazują się na wagę złota oraz miłości bez happy endu. Rozmach i wirtuozeria”.

Pozostali nagrodzeni podczas tegorocznej ceremonii przyznawania Edgarów to:

Najlepszy debiut powieściowy autora amerykańskiego – Chris Pavone „The Expats”
Najlepsza książka oryginalna w miękkiej okładce – Ben H. Winters „The Last Policeman”
Najlepszy kryminał faktu – Paul French „Midnight in Peking: How the Murder of a Young Englishwoman Haunted the Last Days of Old China”
Najlepszy utwór krytyczny / biograficzny – James O?Brien „The Scientific Sherlock Holmes: Cracking the Case with Science and Forensics”
Najlepsze opowiadanie – Karin Slaughter „The Unremarkable Heart”
Najlepsza książka dla młodzieży – Jack D. Ferraiolo „The Quick Fix”
Najlepsza książka dla starszej młodzieży (od 12 do 18 lat) – Elizabeth Wein „Code Name Verity”
Nagroda ku pamięci Roberta L. Fisha – Patricia Smith „When They Are Done With Us”
Nagroda Simon & Schuster / Mary Higgins Clark – Hank Phillippi Ryan „The Other Woman”
Najlepszy epizod serialu telewizyjnego / sztuka telewizyjna – „Sherlock – Skandal w dzielnicy Belgravia”
Nagrody specjalne Wielkiego Mistrza – Ken Follett i Margaret Maron

Nagrody im. Edgara Allana Poe, potocznie zwane „Edgarami”, wręczane są od 1946 roku przez Mystery Writers of America (stowarzyszenie amerykańskich pisarzy kryminałów) najlepszym utworom kryminalnym. Do tej pory wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Elmore Leonard, Frederick Forsyth, Maj Sjöwall i Per Wahlöö.

Na zdjęciu załączonym do newsa Dennis Lehane ze statuetką Edgara po uroczystości w nowojorskim Grand Hyatt Hotel.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy