banner ad

Nigeryjczyk pobił rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie czytania na głos

6 marca 2018


W sobotę Nigeryjczyk Bayode Treasures-Olawunmi ustanowił nowy Światowy Rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie czytania na głos. Przez pięć dni mężczyzna czytał książki przez 120 godzin, robiąc sobie jedynie dwie godziny przerwy na dobę.

„To najbardziej śmiała rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem. Niełatwo jest zasiąść jednej osobie i postanowić czytać przez pięć dni prawie bez przerwy” ? powiedział nowy rekordzista w rozmowie z gazetą „Premium Times”.

Bayode zaczął maraton w poniedziałek o 13:30 i czytał na głos aż do soboty do godziny 15:30. Każdej doby robił sobie jedynie dwie godziny przerwy, żeby zjeść, umyć się i zdrzemnąć. Przez 120 godzin przeczytał 17 książek, w większości nigeryjskich autorów, jak Toni Kan, Sarah Ladipo, Leye Adenle i Elnathan John.

Całe wydarzenie odbywało się w bibliotece YouRead w Lagosie pod okiem kamer. Aby upewnić się, że czytelnik znajduje się w dobrym stanie zdrowia, przez cały czas trwania wyzwania na terenie placówki stacjonował ambulans.

Bayode jest ojcem trójki dzieci i pracuje jako specjalista ds. marki. Jak tłumaczy, podjął się bicia rekordu, aby zwrócić uwagę Nigeryjczyków na znaczenie czytania i pisania. Choć Nigeria może pochwalić się pierwszym na kontynencie afrykańskim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którym jest Wole Soyinka, a także takimi znanymi na całym świecie autorami, jak Chinua Achebe czy Chimamanda Ngozi Adichie, to jednak wskaźnik umiejętności czytania i pisania wśród ludzi w wieku od 15 do 24 lat wynosi tam jedynie 66% procent, a książki dla młodych ludzi posiada tylko 6% gospodarstw domowych.

Choć w domu Bayode’a książki nie są widokiem rzadkim, to nie od razu przekonał on swoją rodzinę do udziału w biciu rekordu. Jego żona, Tosin, która pracuje jako specjalistka ds. usług finansowych, przyznała w rozmowie z gazetą, że była zaskoczona, gdy mąż poinformował ją o swoich planach. Powiedziała mu, żeby zrezygnował z tego pomysłu, bo ważniejsze jest wyżywienie rodziny i rozliczenie rachunków, a nie książki. W końcu jednak ugięła się i wsparła jego wysiłki. Dziś o jej mężu mówi się nie tylko w Nigerii, ale na całym świecie.

Bayode pobił rekord ustanowiony w 2008 roku w Nepalu przez Deepaka Sharmę, który czytał na głos przez 113 godzin i 15 minut.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy