banner ad

Nieznany list Oscara Wilde?a zawierający wskazówki dla początkującego pisarza trafi wkrótce na sprzedaż

19 marca 2013


Odnaleziony w listopadzie ubiegłego roku list Oscara Wilde?a, zawierający wskazówki dla pana Morgana, początkującego pisarza, mające pomóc mu odnieść sukces, zostanie wystawiony na sprzedaż. Szacuje się, że rękopis osiągnie sumę od 8 do 12 tysięcy funtów.

13-stronicowy list nie posiada daty, ale eksperci zakładają, że został napisany około 1890 roku, gdy Wilde stał się jednym z najpopularniejszych londyńskich dramaturgów. Młodemu koledze po piórze autor „Portretu Doriana Graya” doradził, zgodnie ze swoim życiowym credo, aby nigdy nie liczył na utrzymywanie się z pisania literatury. „Najlepsze dzieła literackie są tworzone przez tych, którzy nie uzależniają od nich swego codziennego wyżywienia, a najwyższa forma literatury, poezja, nie przynosi śpiewakowi żadnego bogactwa” ? pisał Wilde. „Zrób jakieś poświęcenie dla sztuki a zostanie ci to wynagrodzone, ale zechciej, aby sztuka poświęciła się dla ciebie, to może cię spotkać gorzkie rozczarowanie.”

List należał niegdyś do Lawrence?a Hodsona, bogatego właściciela browaru z regionu West Midlands, który posiadał kontakty w światku wydawniczym i kolekcjonował rękopisy. Po jego śmierci w 1933 roku kolekcja przekazana została w spadku na ręce rodziny. W listopadzie ubiegłego roku na list Wilde?a natrafili eksperci, przeglądając zakurzone pudło na tyłach szafy, będące własnością zmarłej niedawno wnuczki browarnika.

Jak wyjaśnił w rozmowie z „The Telegraph” Mike Heseltine, specjalista odpowiadający za rękopisy w domu aukcyjnym Bloomsbury, list był dotychczas nieznany badaczom twórczości pisarza. „Trudno powiedzieć, czy Wilde poznał osobiście początkującego pisarza, ale rozpisał się na 13 stron, a był przy tym szczery i bezpośredni w swoich radach.”

List wraz z pierwszą wersją jednego z poematów pisarza, a także rzadkimi wydaniami książek i rękopisów z kolekcji browarnika zostanie wystawiony na sprzedaż 4 kwietnia w londyńskim domu aukcyjnym Bloomsbury.

Na zdjęciu załączonym do newsa dwie strony z listu Oscara Wilde’a do pana Morgana.

fot. Bloomsbury Auctions

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy