banner ad

Niepublikowane wiersze Johnny?ego Casha doczekają się wydania

14 listopada 2016

johnny-cash-wiersze
Johnny Cash, oprócz niezliczonych płyt, pozostawił po sobie również pewien dorobek literacki, który nie ujrzał jeszcze światła dziennego. W przyszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych wydany zostanie zbiór niepublikowanych dotąd wierszy legendarnego muzyka.

O pisarskich ciągotach Człowieka w Czerni polscy czytelnicy mogli przekonać się za sprawą autobiografii wydanej w serii „Amerykańskiej” wydawnictwa Czarne. Dorobek literacki Casha obejmuje także powieść „Man In White” (z ang. „Człowiek w Bieli”) opowiadającą o życiu apostoła Pawła. Jednak w archiwach zmarłego w 2003 roku muzyka rodzina znalazła również wiersze, które do tej pory nie były szerzej znane.

Spośród około 200 utworów (część z nich stanowiły teksty piosenek) pozostawionych na różnym etapie ukończenia  Paul Muldoon, poeta nagrodzony Pulitzerem i jednocześnie profesor uniwersytetu w Princeton, wybrał 41 wierszy, które znajdą się w tomie „Forever Words: The Unknown Poems”.

Utwory pochodzą z całego życia muzyka. Najwcześniejszy wiersz zamieszczony w książce Cash napisał, gdy miał 12 lat. Ostatni zaś pochodzi z okresu na krótko przed śmiercią ? to osiem krótkich wersów o śmierci naniesionych na papier drżącą ręką artysty chorującego na Parkinsona.

Pod pewnymi względami wiersze przypominają piosenki Casha. To lakoniczne ballady o zakochanych wyrzutkach czy przypowieści zaczerpnięte z Biblii. Książka odsłania jednak także bardziej osobiste utwory, przypominające późniejszy dorobek muzyka, jak choćby wiersz pochodzący z 1967 roku, w którym Cash opisuje gorycz towarzyszącą rozwodowi z Vivian Liberto. Inny z kolei, napisany w 1990 roku, to bolesne rozliczenie z wyniszczającymi nałogami.

Spadkobiercy Casha pracują już nad płytą, na której znajdą się piosenki oparte na wierszach z książki. W projekcie biorą udział m.in. Kris Kristofferson, Jewel, Chris Cornell i Jamey Johnson. Album powinien trafić do sprzedaży jesienią 2017 roku.

johnny-cash-wiersze-manuskrypty

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy