banner ad

Niemiecki wydawca Martina Amisa nie chce opublikować jego „brutalnej komedii” o Auschwitz

2 września 2014

niemcy-nie-chca-Amisa
Ceniony dom wydawniczy Hanser z Monachium, który wydał w Niemczech pięć ostatnich książek Martina Amisa, odrzucił propozycję opublikowania najnowszej powieści autora, twierdząc, jakoby rękopis nie był „wystarczająco przekonywający”. W niemieckich kręgach literackich powszechnie krąży jednak opinia, że powód był zupełnie inny.

Najnowsza powieść Amisa, „The Zone of Interest” (z ang. „Strefa interesów”), określana jest jako „brutalna komedia” o Auschwitz. Bohaterami i narratorami książki są trzej komendanci obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Brytyjscy krytycy okrzyknęli ją najlepszą książką, jaką autor napisał w ostatnich 25 latach.

W wywiadzie udzielonym gazecie „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Amis powiedział, że wierzy, iż niemiecki wydawca odrzucił książkę z powodu wartości literackich, a nie z obawy przed kontrowersyjnym tematem. Jednakże przepytujący autora dziennikarz przyznał, że w kuluarach szeroko znana jest opinia, iż powieść została uznana przez wydawcę za „zbyt frywolną”. Coś może być na rzeczy, skoro książką nie zainteresował się jak dotąd żaden inny niemiecki wydawca, a przecież chodzi o głośny tytuł jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich.

Według Amisa jego niemiecki wydawca najwyraźniej błędnie założył, że jeden z głównych bohaterów książki, oficer SS Angelus „Golo” Thomsen, stał po stronie reżimu hitlerowskiego i podzielał jego ideologię. W rzeczywistości, jak tłumaczy pisarz, „Thomsen wie, że ideologia narodowych socjalistów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i jest autodestrukcyjna. On popiera tę autodestrukcję, ponieważ chce żeby Niemcy przegrali wojnę”.

[er]
źródło: The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy