Niemiecka pisarka Judith Schalansky zaproszona do udziału w projekcie Biblioteka Przyszłości. Stworzy utwór, który zostanie przeczytany dopiero w 2114 roku

29 września 2022

Niemiecka pisarka Judith Schalansky dołączyła do Margaret Atwood, Davida Mitchella, Elif Shafak, Karla Ovego Knausgårda oraz czworga innych autorów zaproszonych do udziału w projekcie Biblioteka Przyszłości. Jej zadaniem będzie napisanie utworu literackiego, który zostanie ujawniony czytelnikom dopiero w 2114 roku.

Future Library (Biblioteka Przyszłości) to projekt zainicjowany przez szkocką artystkę Katie Paterson w 2014 roku. W lesie Nordmarka w pobliżu Oslo zasadzono wówczas tysiąc drzew, które za sto lat posłużą do wydrukowania unikatowej antologii z niepublikowanymi wcześniej dziełami wielu znanych pisarzy. Co roku do projektu zapraszana jest jedna osobistość ze świata literetatury. Ma stworzyć utwór, a następnie przekazać jedyny istniejący manuskrypt kuratorom projektu. Z zebranymi w antologii tekstami będzie można zapoznać się bowiem dopiero w 2114 roku.

Do tego czasu prace przechowywane będą w Cichym Pokoju, specjalnie do tego celu zaprojektowanym pomieszczeniu wyłożonym drewnem, które znajduje się w Deichman Bjørvika, czyli nowo powstałym głównym oddziale Biblioteki Publicznej w Oslo. Po Margaret Atwood, Sjónie, Davidzie Mitchellu, Elif Shafak, Han Kang, Karlu Ovem Knausgårdzie, Oceanie Vuongu i Tsitsi Dangarembgi dziewiątą osobą zaproszoną do projektu jest Judith Schalansky.

Urodzona w Niemczech Wschodnich, a mieszkająca obecnie w Berlinie pisarka znana jest polskim czytelnikom głównie z opublikowanej przez Dwie Siostry książki „Atlas wysp odległych”, w której mapom pięćdziesięciu odległych wysp rozsianych na pięciu oceanach towarzyszą poetyckie opowieści o ich historii. Schalansky ma również w dorobku „Spis paru strat”, wielogatunkowy zbiór tekstów poświęconych rzeczom utraconym, jak tygrys kaspijski, ekscentryczna encyklopedia w kasztanowym gaju czy NRD-owski Pałac Republiki. Książka ta została nominowana w 2021 roku do Międzynarodowej Nagrody Bookera, a już jesienią powinna trafić do polskich księgarń nakładem Wydawnictwa Ha!art.

„Judith Schalansky jest niezwykłą autorką, która składa hołd ginącemu światu przyrody. Przeplatając fikcję, autobiografię i historię, snuje refleksje nad utratą języków, krajobrazów, kultur i klimatów tak charakterystycznych dla naszej epoki. Jej pisarstwo sprowadza przeszłość w teraźniejszość, przywołuje zapomniane, oddaje głos milczącym i opłakuje utracone” – powiedziała pomysłodawczyni Biblioteki Przyszłości, Katie Paterson.

Schalansky podziękowała za możliwość dołączenia do społeczności autorów, których dzieła pewnego dnia, po opublikowaniu, będą ze sobą wchodzić w interakcje. „Biblioteka Przyszłości daje mi przywilej nawiązania dwóch wyjątkowych relacji – wyimaginowanej z przyszłymi, nieznanymi mi czytelnikami i bardzo namacalnej relacji z surowcem, który pewnego dnia, gdy moje ciało będzie od dawna rozłożone, pomoże ożywić moje słowa” – oświadczyła. Jak dodała, rozważa napisanie utworu w którymś ze „starożytnych gatunków”, jak kronika, hymn czy lament.

[am]
fot. Nds. MWK
źródło: The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy