Niemiecka księgarnia ratuje się przed spadającymi przychodami, sprzedając regionalne pieczywo, kiełbasy i inne produkty spożywcze

10 października 2018


Księgarnia z niemal stuletnimi tradycjami działająca w miasteczku Bad Sooden-Allendorf zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty pieczywo, kiełbasę i inne regionalne produkty spożywcze. Wszystko po to, by ratować się przed spadającymi przychodami.

Bad Sooden-Allendorf to niewielkie miasto uzdrowiskowe położone w malowniczym, obfitującym w lasy i zamki regionie, gdzie bracia Grimm skompilowali swoje słynne baśnie. Liczba mieszkańców nie przekracza 8,5 tysiąca osób. Znajdująca się w miasteczku Księgarnia Frühaufa założona została niemal sto lat temu przez dziadka obecnego właściciela. Interes boryka się z występującym w ostatnich latach w Niemczech spadkiem czytelnictwa na rzecz mediów cyfrowych. Na dodatek księgarnię dotykają problemy wszystkich małych miejscowości: starzejąca się populacja, zanikająca lokalna przedsiębiorczość, pogarszająca się infrastruktura, powstanie wielkich centrów handlowych i sklepów sieciowych.

Kiedy w 2013 roku odnotowano spadek przychodów o ?, właściciel książnicy, Wolfgang Frühauf, wraz z żoną i matką podjęli decyzję, że trzeba coś zrobić, żeby ratować rodzinny biznes. W tym czasie pojawiły się informacje, że zamykają się dwie ostatnie piekarnie w mieście. Nie chcąc być skazanym na pieczywo ze sklepów sieciowych, ceniący lokalne przysmaki właściciel księgarni nie zastanawiał się długo. Zorganizował miejsce na półkach i skontaktował się z piekarzem, który stracił dzierżawę, ale chciał nadal piec. Powiedział mu, że jest gotów wystawiać jego produkty. Tak oto chleby i bułki znalazły swój kącik w księgarni. Właściciel zmienił nawet godziny otwarcia na dużo wcześniejsze, by dostosować się do klientów piekarza. Eksperyment zakończył się sukcesem, a ludzie zaczęli dopominać się o inne produkty, które niegdyś można było dostać w mieście. Dziś obok chleba na półkach znajdziemy również tradycyjne kiełbasy, regionalne specjały, organiczne pomidory i ogórki. W zależności od tygodnia w kąciku spożywczym można nabyć od 50 do 80 produktów. Wszystkie są oczywiście droższe od tych, które można dostać w dużych sklepach sieciowych, ale osoby szukające dobrej jakościowo żywności są zadowolone.

Pracownik księgarni wykłada organiczne pomidory i ogórki.

Oczywiście księgarnia wciąż funkcjonuje jako ośrodek kulturalny, a najwięcej miejsca zajmują w niej książki. Organizowane są spotkania literackie i wieczory gier karcianych. Właściciel we współpracy z lokalnym magistratem wydał nawet publikację poświęconą 800-letniej historii miasta. Początkowo stali klienci byli zdziwieni pomysłem na rozszerzenie asortymentu, z czasem jednak się przyzwyczaili. Dziś wiele osób zachodzi do sklepu i kupując książki, zaopatruje się w produkty spożywcze. Są też tacy, którzy pojawili się w progu księgarni tylko po jedzenie, a czasem kupują też jakieś czasopismo lub książkę. Właściciel zwiększył dochody o 20 procent i zaczął spokojniej patrzeć w przyszłość ? wierzy, że zanim przejdzie na emeryturę, będzie prowadził interes przez jakieś 15 lat, albo i dłużej.

Jest takie powiedzenie, które znają lokalni mieszkańcy: idź z duchem czasu albo z czasem odejdziesz. Dla rodzinnych biznesów, jak małe księgarnie położone w niewielkich miasteczkach, konsolidacja sprzedaży i otwarcie się na regionalne produkty może stanowić klucz do przetrwania.

Właściciel księgarni, Wolfgang Frühauf, uzupełnia towar w kąciku spożywczym.

O Księgarni Frühaufa mówi obecnie cały świat. W czerwcu 2017 roku w uzdrowisku przebywała rezydująca na co dzień w Berlinie dziennikarka „New York Timesa” Sally McGrane. Dowiedziała się o sprzedawanej w księgarni kiełbasie „Ahle Wurst”. Rozmawiała z właścicielem o prowadzonym modelu sprzedaży. W lutym 2018 roku zadzwoniła, aby upewnić się, że interes nadal funkcjonuje na tych samych zasadach. Pod koniec lipca przyjechała z fotografem, by zrealizować materiał, który ukazał się niedawno na łamach „New York Timesa”. Teraz Wolfgang Frühauf, oprócz sprzedawania książek, pieczywa i kiełbasy, regularnie udziela wywiadów dla prasy, radia i telewizji.

[am]
fot. (1) Tilman2007/Wikimedia Commons, (2) Buchhandlung Frühauf, (3-4) Maintower
źródło: New York Times

Tematy: , ,

Kategoria: newsy