banner ad

Nie żyje szwedzki noblista Tomas Tranströmer

27 marca 2015

Tomas-Transtromer-nie-zyje
W czwartek 26 marca po krótkiej chorobie zmarł szwedzki poeta i laureat literackiej Nagrody Nobla z 2011 roku, Tomas Tranströmer. Miał 83 lata. Informację przekazała dzisiaj mediom rzeczniczka szwedzkiego wydawnictwa Bonniers.

Uważany za mistrza metafory i jednego z najważniejszych poetów skandynawskich Tomas Tranströmer większość swojego zawodowego życia przepracował w instytucjach państwowych związanych z resocjalizacją i pomocą niepełnosprawnym. Wprawdzie już pierwszy tomik wierzy przyniósł mu bardzo dobre recenzje, swoje utwory mógł pisać jedynie wieczorami i w weekendy.

Twórczość poety charakteryzował zwięzły styl pisania i przywiązanie do natury. W wierszach opisywał często własne doświadczenia: dojazdy do pracy, oglądanie wschodu słońca lub oczekiwanie na zmrok. Ale pod tą pozorną zwykłością było też coś ukrytego, co rodziło egzystencjalne pytania. Tranströmer prowadził spokojny tryb życia. Trzymał się z dala od opinii publicznej oraz w dużej mierze unikał debat politycznych, w które angażowało się wielu jemu współczesnych.

W 1990 roku poeta przeszedł udar mózgu. Od tego czasu był na wpół sparaliżowany i miał trudności z mówieniem, dlatego ograniczył działalność literacką. W 2004 roku opublikował swój ostatni tom wierszy.

Tranströmer od lat wymieniany był wśród faworytów do literackiej Nagrody Nobla. W końcu jego rodacy zaczęli już wątpić, czy poeta kiedykolwiek wygra. Akademia Szwedzka przyznała mu wyróżnienie w 2011 roku, kiedy miał 80 lat. Jak napisano w uzasadnieniu, nagrodę otrzymał „za zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”.

[am]
źródło: CP24

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy