Nie żyje legenda komiksu Steve Ditko, współtwórca Spider-Mana i Doktora Strange’a

7 lipca 2018


Bardzo smutna wiadomość z USA. Steve Ditko, legendarny rysownik komiksowy, jeden z najważniejszych obok Stana Lee i Jacka Kirby’ego twórców w historii tego medium, zmarł w swoim mieszkaniu w wieku 90 lat.

O śmierci artysty poinformowała nowojorska policja. W komunikacie podano, że Ditko został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu już w dniu 29 czerwca. Kiedy pracownik socjalny zauważył, że od jakiegoś czasu nie ma od rysownika żadnych wieści, udał się do jego mieszkania, aby sprawdzić, co się dzieje. Lekarz orzekł, że przyczyną zgonu była miażdżycowa i nadciśnieniowa choroba sercowo-naczyniowa, czyli zawał serca wywołany przez zatkane tętnice.

Steve Ditko był jednym z najważniejszych twórców komiksowych, który miał niebagatelny wpływ na rozwój tego medium w Srebrnej Epoce. Edukację artystyczną zaczął w prestiżowej szkole komiksu w Nowym Jorku, gdzie sztuki rysunku uczył się pod czujnym okiem Jerry?ego Robinsona, współtwórcy Robina i Jokera. Rysowaniem komiksów zawodowo zajął się w 1953 roku. Krótko potem swoje talenty rozwijał w studiu Joego Simona oraz Jacka Kirby?ego, gdzie zajmował się m.in. nakładaniem tuszu na szkice. Pierwszym ważnym superbohaterem, którego stworzył we współpracy ze scenarzystą Joem Gillem, był Kapitan Atom.

Swoje najważniejsze prace Ditko opublikował w latach 60. XX wieku. Dość powiedzieć, że to właśnie on razem ze Stanem Lee stworzył Spider-Mana, który po raz pierwszy na kartach komiksu pojawił się w 1962 roku. Ditko był odpowiedzialny za opracowanie czerwono-niebieskiego kostiumu Pajączka, a także jego supermocy i zdolności. Piętnasty numer „Amazing Fantasy”, czyli pierwszy zeszyt, w którym pojawił się Spider-Man, okazał się niespodziewanym hitem, dzięki któremu Ditko mógł dalej realizować swoje twórcze pomysły. Ditko był również odpowiedzialny za stworzenie graficznych wizerunków takich ikonicznych postaci, jak Doktor Octopus, Vulture, Zielony Goblin, Elektro, Skorpion, Lizard, Mysterio, Ciocia May, J. Jonah Jameson, Mary Jane Watson czy Flash Thompson. Wszyscy z wymienionych bohaterów należą do świata Spider-Mana. W 1963 roku Ditko stworzył wspólnie ze Stanem Lee postać Doktora Strange’a, maga potrafiącego przenosić się między wymiarami. Surrealistyczno-psychodeliczny charakter opowieści o tym bohaterze stanowi kolejny dowód wielkiej wyobraźni amerykańskiego artysty.

W 1966 roku, po konflikcie ze Stanem Lee, Ditko zdecydował się opuścić wydawnictwo Marvel i przeniósł się do DC Comics, gdzie stworzył Creepera oraz duet Hawk i Dove. Pod koniec lat 70. Ditko wrócił do Marvela, gdzie pracował do lat 90. Jedną z ostatnich jego kreacji dla Domu Pomysłów jest superbohaterka Squirrel Girl z 1992 roku, która w następnych latach zyskała kultowy status wśród fanów komiksów.

Ditko nazywany był J.D. Salingerem komiksów, ponieważ stronił od mediów i od lat 60. prawie zawsze odmawiał udzielania wywiadów. „Kiedy wykonuję swoją pracę, to nie oferuję czytelnikom mojej osobowości, ale moje dzieło sztuki” ? powiedział w 1969 roku podczas jednej z nielicznych rozmów z prasą. W sieci znaleźć można jedynie kilka jego zdjęć sprzed pół wieku. Nie miał żony ani dzieci. Kiedy Spider-Man i Doktor Strange zyskali duży rozgłos za sprawą hollywoodzkich filmów, artysta w najmniejszym stopniu nie angażował się medialnie w ich promocję. Scott Derrickson, reżyser filmu „Doktor Strange”, powiedział, że wspólnie z producentami nawet nie próbowali się z nim skontaktować i zaprosić na premierę, bo wiedzą, że Ditko bardzo ceni sobie prywatność i celowo trzyma się z dala od blasku jupiterów. „Mam nadzieję, że obejrzy film, gdziekolwiek przebywa, ponieważ uważam, że oddaliśmy hołd jego pracy” ? powiedział. W ostatnich latach Ditko rzadko publikował, a jeśli już to były to niszowe komiksy przesiąknięte filozofią obiektywistyczną Ayn Rand, której był gorliwym zwolennikiem.

[mw,am]
źródło: Hollywood Reporter, TMZ, Wikipedia, New York Post

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy