Nie żyje Jir? Taniguchi, jeden z najważniejszych twórców japońskiego komiksu

13 lutego 2017


Kolejna wielka strata dla świata komiksu. W sobotę 11 lutego w wieku 69 lat zmarł Jir? Taniguchi, japoński scenarzysta oraz ilustrator, artysta uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej mangi.

Swoją karierę Taniguchi zaczynał jako asystent u boku innego twórcy komiksów, Ky?ty Ishikawy. Zadebiutował komiksem „Kareta Heya” opublikowanym w 1970 roku w magazynie Young Comic. W dorobku mangaki znalazło się kilkadziesiąt różnorodnych pozycji. W latach 1978-1986 tworzył historie z gatunku hard-boiled do scenariuszy Natsuo Sekigawy. W 1997 roku zrealizował mangę „Ikar” do scenariusza Jeana Girauda (kojarzonego lepiej pod pseudonimem Moebius) – dzieło było luźno inspirowane słynnym greckim mitem.

Taniguchi był dobrze znany polskim czytelnikom. Za sprawą oficyny Hanami w naszym kraju ukazały się takie albumy, jak „Samotny smakosz”, „Podniebny orzeł”, „Mój rok ? wiosna”, „Odległa dzielnica”, „Zoo zimą”, „Księga wiatru”, „Wędrowiec z tundry” czy wspomniany wcześniej „Ikar”.

Japoński artysta był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami komiksowymi. Wśród najważniejszych laurów, jakie otrzymał, znaleźć można między innymi nagrodę za scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoul?me w 2003 roku za „Odległą dzielnicę” czy Nagrodę Kulturalną im. Osamu Tezuki w 1998 roku za „Botchan no jida”. Taniguchi miał również na swoim koncie kilka nominacji do Nagrody Eisnera i Harveya.

W pamięci fanów Taniguchi zapisał się jako twórca nostalgicznych, filozoficznych historii, które obrazowane były w niesłychanie drobiazgowy sposób. Poniżej możecie zobaczyć kilka prac japońskiego artysty.

[mw]
fot. Niccol? Caranti

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy