Nie żyje francuski pisarz Jean Raspail. Autor „Obozu świętych” zmarł na krótko przed swoimi 95. urodzinami

17 czerwca 2020


W sobotę 13 czerwca w szpitalu Henry Dunant w Paryżu zmarł francuski pisarz Jean Raspail. Na początku przyszłego miesiąca obchodziłby 95. urodziny.

O śmierci pisarza poinformował jego syn, Quentin. Raspail przebywał w szpitalu od grudnia. Do niedawna rodzina nie mogła go odwiedzać z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Ostatnie dni życia spędził jednak otoczony bliskimi. W piątek otrzymał ostatnie sakramenty.

Jean Raspail był postacią kontrowersyjną, szczerą w głoszeniu swoich poglądów. Przedstawiał się jako rojalista i antydemokrata, chociaż przede wszystkim pragnął być uważany za „wolnego człowieka”. Z zamiłowania był podróżnikiem i wiele jego książek zostało zainspirowanych wojażami, które odbywał po świecie. Obwołał się „konsulem generalnym Patagonii”.

W Polsce jest znany głównie jako autor „Obozu świętych” z 1973 roku, powieści, w której przedstawił wizję zniszczenia Zachodu przez napływ imigrantów z krajów Trzeciego Świata. Niektórzy doszukiwali się w tym proroctwa kryzysu migracyjnego w XXI wieku, co spowodowało, że w 2011 roku książka wróciła na listy bestsellerów. Byli tacy, którzy twierdzili, że Raspail na długo przed „Uległością” Michela Houellebecqa bezlitośnie opisał upadek moralny i poddanie się zachodnich elit. Inni z kolei uznali powieść za rasistowską, ponieważ imigrantów przedstawiono w niej jako śmiercionośną masę, kolonizującą Europę.

Jean Raspail był laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix du Roman Akademii Francuskiej. Ostatnia jego wydana w Polsce powieść to „Miłosierdzie” z 2018 roku.

[kch]
fot. Fabrice Bluszez/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy